Sejm przyjął uchwałę w sprawie negocjacji dot. WPR po 2020 r.

09 luty 2018
(0 Głosów)
Autor 
W uchwale Sejm wspiera polskich negocjatorów w negocjacjach z instytucjami UE w sprawie WPR fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski

Przyjęta uchwała ma na celu ułatwienie prowadzenia rozmów z Komisją Europejską na temat WPR po 2020 r. oraz unijnych funduszy rolnych dla Polski.

W dokumencie podkreślono, że kluczowe dla realizacji priorytetów stawianych przed przyszłą WPR jest zapewnienie silnego i w pełni wspólnotowego finansowania tej polityki z budżetu Unii Europejskiej.


Równe warunki konkurencji dla wszystkich rolników w Europie

Zwrócono przy tym uwagę, że proponowane przez KE wprowadzenie współfinansowania z budżetów krajowych poważnie zagroża równym warunkom konkurencji.

- Nasz cel w polityce rolnej na arenie międzynarodowej jest jasny – równe warunki konkurencji dla wszystkich rolników w Europie – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, który podziękował parlamentarzystom za przyjęcie uchwały wspierającej działania rządu w zakresie negocjacji przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020.

W przyjętej uchwale Sejm RP wyraził również m.in. konieczność odejścia od historycznych kryteriów podziału środków na płatności bezpośrednie poprzez ostateczne zakończenie procesu wyrównania poziomu płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi.

Za przyjęciem uchwały głosowało 428 posłów, jeden był przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu.

W 2012 r. Sejm przyjął podobną uchwałę dotyczącą WPR w latach 2014-2020.

 

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…