Uprawa kukurydzy – na co zwracać uwagę przy siewie

12 kwiecień 2018
(0 Głosów)
Autor 
Mieszańce na kiszonkę lub biogaz, ze względu na potrzebę uzyskania większej biomasy, wysiewa się w większym zagęszczeniu

Przed rozpoczęciem uprawy kukurydzy musimy wybrać odpowiednią odmianę oraz przygotować pole pod siew. Bardzo istotne jest także prawidłowe przeprowadzenie samego siewu nasion.

Optymalny termin pod siew kukurydzy

Najbardziej optymalnym terminem siewu kukurydzy jest moment, gdy temperatura gleby na głębokości siewu nasion (3-4 cm w przypadku gleb ciężkich oraz 5-6 cm dla gleb lekkich) wynosi około 8°C. Odpowiednie warunki klimatyczne na terenie Polski przypadają zazwyczaj na okres od około 15 kwietnia do około 5 maja. Jest on również zależny od rodzaju kukurydzy, którą chcemy uprawiać.

Czytaj również >> Jak przygotować pole pod siew kukurydzy by osiągać wysokie plony

 

Odmiany nasion kukurydzy a termin siewu

Odmiany kukurydzy o ziarnie typu flint, które dosyć dobrze znoszą niskie temperatury i odznaczają się dobrym wigorem początkowym, można wysiewać nieco wcześniej. Z kolei odmiany kukurydzy o ziarnie typu dent mają wyższe wymagania termiczne i dlatego nie należy wysiewać ich zbyt wcześnie. Zarówno zbyt wczesny, jak i zbyt późny termin siewu nie są korzystne dla kukurydzy. W przypadku siewu wczesnego rośliny wprawdzie lepiej wykorzystują wodę zgromadzoną w glebie w czasie zimy oraz nieco wcześniej kwitną i dojrzewają, jednakże niska temperatura gleby spowalnia kiełkowanie nasion i przyczynia się do słabszych i mniej wyrównanych wschodów roślin. Natomiast przy siewie opóźnionym rośliny kukurydzy wytwarzają większą masę wegetatywną kosztem opóźnienia rozwoju generatywnego, czyli dojrzewania ziarna, co w przypadku uprawy z przeznaczeniem na zbiór ziarna przyczynia się do obniżenia poziomu plonowania.

 

Ilość wysiewu oraz docelowa obsada roślin kukurydzy

Kolejną istotną kwestią związaną z siewem i uprawą kukurydzy, której rolnicy często nie poświęcają należytej uwagi, jest ilość wysiewu oraz związana z nim docelowa obsada roślin. Odmiany kukurydzy różniące się wczesnością, budową morfologiczną i kierunkiem użytkowania często różnią się między sobą również pod względem optymalnej obsady, przy której osiągają maksymalne plony. Ponadto wielkość plonu kukurydzy zależy również od rodzaju gleby, jej zasobności w składniki pokarmowe i wodę oraz poziomu nawożenia. Zamiast stosować zawsze tę samą ilość wysiewu nasion kukurydzy warto dobrze przemyśleć tę kwestię i tak dostosować ten parametr, aby stworzyć roślinom optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Odmiany wczesne wytwarzają z reguły mniejszą biomasę niż odmiany późniejsze i dlatego lepiej tolerują wyższe obsady. Mieszańce na kiszonkę lub biogaz, ze względu na potrzebę uzyskania większej biomasy, wysiewa się w większym zagęszczeniu niż mieszańce ziarnowe.

Czytaj również >>Jak dobrać odmianę kukurydzy na ziarno, kiszonkę, biogaz czy do przerobu młynarskiego

 

Odmiany kukurydzy o kolbach typu flex tolerują większy zakres obsady roślin niż odmiany o kolbach typu fix, u których rozmiar kolby nie ulega zmianie w zależności od liczby roślin na jednostce powierzchni uprawy i dlatego w ich przypadku musi być ona dobrze dobrana. Niektóre odmiany o kolbach typu flex, jak na przykład DKC3441 (FAO 240-250) odznaczają znacznymi zdolnościami kompensacyjnymi w stosunku do obsady. Oznacza to, iż w razie wystąpienia niekorzystnych warunków uprawowych zmniejszających obsadę roślin odmiana ta odpowiednio „dostosuje” wielkość kolby i mimo wszystko uzyska wysoki, jak na te warunki, plon.

Ponadto tę samą odmianę kukurydzy na glebie zasobnej w składniki pokarmowe i z dostateczną ilością dostępnej wody możemy wysiać w większym zagęszczeniu niż na glebie lżejszej, mniej zasobnej i przesuszonej.

 

Analiza cech dostępnych odmian kukurydzy kluczem do wysokiego plonu

Pełne wykorzystanie potencjału plonotwórczego danej odmiany wymaga przestrzegania zaleceń agrotechnicznych opracowywanych przez hodowców i przedstawicieli firm nasiennych.

Wybór odpowiedniej odmiany kukurydzy w znaczącym stopniu przyczyni się do zwiększenia szans powodzenia uprawy już na starcie. Należy więc dobrze przeanalizować cechy dostępnych odmian tak aby dokonać najlepszego wyboru i w pełni wykorzystać warunki stanowiskowe.

 

Zobacz VIDEO -> Jak zwiększyć plon kukurydzy? Doradza prof. dr hab. Tadeusz Michalski - prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy

 

Autor: Marcin Liszewski

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…