Nowe ognisko ASF - wirus rozprzestrzenia się na zachód kraju

18 maj 2018
(0 Głosów)
Autor 
Sto dziewiąte ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) pojawiło się ponad 100 km na zachód od poprzednich ognisk

Stwierdzono piąte w tym roku ognisko ASF w Polsce. Wirus wystąpił w gospodarstwie oddalonym o ponad 100 km na zachód od poprzednich ognisk choroby – podaje KZP-PTCh.

Na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 16 maja 2018 r. z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, stwierdzono sto dziewiąte (piąte w tym roku) ognisko ASF.

Choroba tym razem wystąpiła w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń, położonym w gminie Nasielsk, w powiecie nowodworskim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest w obszarze dodanym do części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE (tj. obszar objęty ograniczeniami).

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że w gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

ASF rozprzestrzenia się na zachód kraju

Sto dziewiąte ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) pojawiło się ponad 100 km na zachód od poprzednich ognisk (105 i 106). Jest o ogromny skok, gdyż w tym rejonie wirus obecny był jedynie w populacji dzików.

 

109 ognisko ASF

                        Lokalizacja nowego ogniska ASF.                                                                       Źródło: KZP-PTCH

 

Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, jest to najdalej wysunięte na zachód ognisko ASF u świń. Ostatnie ognisko (108), w którym znajdowało się 640 świń, było położone w gminie Jabłoń (powiat parczewski) w województwie lubelskim i zostało potwierdzone 23 lutego br.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…