Niższe ceny żywca wieprzowego, drobiu i mleka

25 maj 2018
(0 Głosów)
Autor 
Ceny mleka nadal spadają

Wskaźnik zmian cen skupu podstawowych produktów rolnych: pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego w kwietniu 2018 r. wyniósł 98,7. Oznacza to spadek w stosunku do marca o 1,3% - podał GUS.

Na rynku produktów rolnych w porównaniu z poprzednim miesiącem poziom cen zbóż w niewielkim stopniu odbiegał od notowanych przed miesiącem. Obniżeniu uległy ceny skupu żywca wieprzowego, drobiowego i mleka. W skali roku obniżyły się ceny większości podstawowych zbóż, wzrosły jedynie ceny jęczmienia, żywca wołowego, drobiowego i mleka.

 

Wskaźnik zmian cen skupu podstawowych produktów rolnych

W kwietniu 2018 r. miesięczny wskaźnik zmian cen skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka, wyniósł 98,7. Kształtował się na poziomie niższym od notowanego przed miesiącem (100,4) i przed rokiem (100,8). Roczny wskaźnik zmian cen skupu wyżej wymienionych produktów w kwietniu wyniósł 97,1 i był niższy od analogicznego wskaźnika w marcu (98,8).

Poziomy cen skupu i cen uzyskiwanych przez rolników na targowiskach

W kwietniu 2018 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły ceny skupu ziemniaków i żywca wołowego, nieznacznie (poniżej 1%) wzrosły ceny skupu żyta, jęczmienia, pszenżyta, kukurydzy, a ceny owsa pozostały na niezmienionym poziomie. Niższe były ceny pszenicy, żywca wieprzowego, drobiowego i mleka.

Ceny żywca wieprzowego w skupie kształtowały się na poziomie 4,51 zł/kg i były w porównaniu z poprzednim miesiącem niższe o 2,6%, a w stosunku do takiego samego okresu poprzedniego roku spadły o 16,4%. Na targowiskach za 1 kg tego żywca płacono 5,08 zł, tj. o 2,8% więcej niż przed miesiącem i o 0,2% więcej niż przed rokiem.

Za prosię na chów na targowiskach płacono 188,20 zł/szt. Cena ta była wyższa o 1,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 3,4% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

W kwietniu 2018 r. pogorszyła się zarówno relacja cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen żyta (6,9 wobec 7,1 przed miesiącem), jak i relacja cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen jęczmienia (5,8 wobec 6,1 przed miesiącem).

Ceny skupu żywca wołowego (6,58 zł/kg) w skali miesiąca wzrosły o 3,7%, a w skali roku wzrosły o 5,4%. Na targowiskach ceny tego żywca wyniosły 7,20 zł/kg i były o 0,3% niższe w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale o 4,0% wyższe w odniesieniu do poprzedniego roku.

Ceny skupu drobiu rzeźnego w skali miesiąca zmalały o 1,2%, ale w stosunku do analogicznego okresu ub. roku wzrosły o 0,4%, tj. do poziomu 3,56 zł/kg

 

Ceny mleka niższe niż w marcu 2018 roku

Za 1 hl mleka płacono w skupie 132,17 zł, tj. o 1,5% mniej niż przed miesiącem, ale o 0,9% więcej niż przed rokiem.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…