Dane z maja potwierdzają wzrost powierzchni uprawy żyta i jęczmienia

05 czerwiec 2018
(0 Głosów)
Autor 
W porównaniu z poprzednim okresem wegetacyjnym zmniejszyła się powierzchnia uprawy pszenicy i pszenżyta, a zwiększyła się żyta oraz jęczmienia

Według oceny GUS przeprowadzonej w połowie maja łączna powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami pod zbiory w 2018 r. (po uwzględnieniu powierzchni zaoranej w wyniku uszkodzeń zimowych) wynosi 7,2 mln ha i jest o około 3% większa niż w roku ubiegłym.

Obszar zasiewów podstawowych zbóż ozimych (z mieszankami) oszacowano na ponad 4,2 mln ha, o 0,7% poniżej notowanego w 2017 r. W porównaniu z poprzednim okresem wegetacyjnym zmniejszyła się powierzchnia uprawy pszenicy i pszenżyta, a zwiększyła się żyta oraz jęczmienia.

W 2018 r. zasiano ponad 2,9 mln ha podstawowych zbóż jarych (z mieszankami), o 9,2% więcej niż w 2017 r. W porównaniu z poprzednim rokiem, najbardziej zwiększyła się powierzchnia uprawy mieszanek zbożowych (o 22,3%).

Stan zasiewów zbóż (zarówno ozimych, jak i jarych) w połowie maja 2018 r. był lepszy niż w analogicznym okresie 2017 r.

Kluczowy wpływ na plony w 2018 r. będą miały jednak warunki agrometeorologiczne w dalszym okresie wegetacji.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…