Zamienniki jaj to nie tylko tania alternatywa, ale także zagrożenie dla branży

13 lipiec 2018
(0 Głosów)
Autor 
Stosowanie zamienników jaj pozwala na uniezależnienie się od gwałtownych zmian cenowych na rynku produktów jajecznych

Zastępowanie jaj w różnych produktach substancjami zamiennymi może się okazać coraz większym problemem dla sektora jaj. Ich przystępna cena spowodowała zastój na amerykańskim rynku. Sytuację zmieniła dopiero europejska afera fipronilowa.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz podała, że firma Arla będąca jednym z najpoważniejszych graczy na europejskim rynku żywnościowym w sektorze mlecznym, stworzyła narzędzie, które pozwala sektorowi ciastkarsko - piekarniczemu na kalkulowanie opłacalności zastępowania produktów przetwórstwa jaj innymi składnikami. Arla reklamuje w ten sposób własny zamiennik jaj stworzony na bazie serwatki. W komunikacie dla piekarzy Arla podkreśla, że stosowanie zamienników jaj pozwala na uniezależnienie się od gwałtownych zmian cenowych na rynku produktów jajecznych oraz na zaoszczędzenie pieniędzy.

 

Zagrożenie dla branży

KIPDiP przypomina, że zamienniki jaj stosowane są coraz powszechniej na świecie. Na szerszą skalę pojawiły się w Stanach Zjednoczonych po grypie ptaków z 2015 roku, kiedy to wiele firm spożywczych szukało alternatywny dla zbyt wysokich cen jaj. Efektem mniejszego popytu na jaja ze strony zaczynającego mieć problemy ze zbytem przemysłu przetwórstwa jaj był spadek cen jaj i długotrwały zastój na rynku. Sytuację zmienił dopiero tzw. afera fipronilowa w Europie.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…