Atrakcyjne grunty inwestycyjne KOWR

09 październik 2018
(0 Głosów)
Autor 
Salon Mercedesa wybudowany na gruntach KOWR w woj. dolnośląskim Fot. KOWR

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, obok nieruchomości rolnych, w swojej ofercie posiada grunty inwestycyjne położone na terenie całej Polski. Zajmują one powierzchnię 70 tys. ha. Jest to największa w Europie Środkowo-Wschodniej oferta terenów przeznaczonych pod inwestycje.

W Polsce jest ok. 6 tys. działek inwestycyjnych, które czekają na inwestorów. Co roku powiększa się lista nabywców, a z oferty KOWR skorzystało już wiele światowych koncernów: Jerónimo Martins, Toyota, Mercedes-Benz, Michelin, Ikea, McDonald’s, Electrolux, Viessmann, Cersanit czy Zalando. Współpraca z krajowymi i zagranicznymi firmami nie tylko przyczynia się do rozwoju gospodarczego kraju, ale również do otwierania nowych miejsc pracy (niekiedy na terenach, na których trudno znaleźć zatrudnienie). Wpływa to na poprawę warunków życia lokalnych społeczności.

Trefl fabryka kart zbudowana na terenach inwestycyjnych KOWR

   Trefl – fabryka kart zbudowana na gruntach OT KOWR w Krakowie


Wiele terenów inwestycyjnych oferowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa położonych jest w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Podmioty inwestujące w SSE mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach, takich jak ulgi podatkowe i zwolnienia. Umożliwia to rozwój ekonomiczny w różnych regionach kraju, a przede wszystkim powstają nowe miejsca pracy w regionach, w których rynek pracy jest ograniczony.

Aktualnie w Polsce mamy 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych. W 9 z nich KOWR posiada ponad 1,7 tys. ha gruntów. Największą jest Wałbrzyska SSE, która obejmuje obszar prawie 2700 ha. Zainwestowało w niej blisko 200 przedsiębiorców z całego świata.

W połowie 2016 r. KOWR, w zamian za objęcie udziałów, wniósł do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej grunty o powierzchni ponad 270 ha, położone pod Jaworem. Wniesienie tych terenów do Strefy przesądziło, o powodzeniu jednej z największych w naszym kraju inwestycji związanej z branżą motoryzacyjną. Na terenie o powierzchni około 50 ha budowana jest fabryka silników. Inwestycję szacuje się na 500 mln euro, a w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad pół tysiąca osób.


Atutami terenów oferowanych przez KOWR jest ich znakomita komunikacja i duża powierzchnia, na której mogą powstać inwestycje typu: „greenfield”, parki technologiczne i przemysłowe, centra biznesowe, handlowe, logistyczne, składy magazynowe, jak również nowoczesne budownictwo mieszkaniowe. Część wchodzi w skład dynamicznie rozwijających się aglomeracji i ośrodków przemysłowych (Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice). Działki inwestycyjne oferowane przez KOWR położone są w bezpośrednim sąsiedztwie lub w bliskiej odległości od strategicznych węzłów komunikacyjnych i transportowych – istniejących lub budowanych autostrad i lotnisk. Dodatkowym ich atutem jest uregulowany stan prawny.


sse walbrzychPrawie połowa z 70 tys. ha gruntów inwestycyjnych zlokalizowana jest na Dolnym Śląsku. Zauważono, że coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się grunty położone w południowo-wschodniej części Polski, które znajdują się na terenie działania Oddziałów Terenowych KOWR w Rzeszowie i Krakowie.


Oddział Terenowy KOWR w Rzeszowie na cele nierolne przeznaczył 530 działek o łącznej powierzchni ok. 700 ha, natomiast Oddział Terenowy KOWR w Krakowie oferuje do sprzedaży grunty o przeznaczeniu inwestycyjnym o łącznej powierzchni ok. 33,3 ha.
Od kilku lat Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (wcześniej ANR) odnotowuje sprzedaż nieruchomości inwestycyjnych na zbliżonym poziomie około 1000 ha. Roczne wpływy z ich sprzedaży to ok. 300 mln zł.


W 2017 r. KOWR sprzedał prawie 600 ha za kwotę 206 mln zł. Średnia cena za 1 ha wszystkich sprzedanych nieruchomości inwestycyjnych osiągnęła poziom 348,6 tys. zł. Najwyższą odnotowano w OT KOWR w Łodzi – prawie 762 tys. zł za ha.
W pierwszym półroczu 2018 r. KOWR sprzedał prawie 335 ha za kwotę 195 mln zł. Średnia cena za 1 ha gruntów w skali kraju wyniosła 579 tys. zł.

Inwestycyjne zycie rolnika 3

Inwestycyjne zycie rolnika 4

Podstawowym trybem sprzedaży państwowych nieruchomości jest przetarg nieograniczony. Przetargi organizowane są w 17 Oddziałach Terenowych KOWR.


W przetargach mogą brać udział osoby fizyczne i prawne, które wpłaciły wadium i stawiły się we właściwym miejscu.

Istnieje możliwość nabycia nieruchomości inwestycyjnej od KOWR przy rozłożeniu płatności na raty. Ma to miejsce wyłącznie przy sprzedaży w kolejnym przetargu, jeżeli poprzedzający przetarg nie został rozstrzygnięty. W takim przypadku cenę sprzedaży można rozłożyć tylko na roczne raty, wysokość pierwszej wpłaty nie może być jednak niższa niż 50%, a okres spłaty całej należności nie dłuższy niż 5 lat. Inne warunki rozłożenia ceny sprzedaży na raty, podyktowane specyfiką sprzedawanej nieruchomości, są możliwe po uzyskaniu zgody Dyrektora Generalnego KOWR.


Wszelkie informacje dotyczące ofert i przetargów, w tym harmonogramy i ogłoszenia można uzyskać na portalu internetowym KOWR (www.kowr.gov.pl), a także w siedzibie właściwego Oddziału Terenowego KOWR oraz w miejscowości, gdzie znajduje się nieruchomość.


Biuro Rzecznika Prasowego

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…