Konferencja Euromleczarz 2019

12 styczeń 2019
(0 Głosów)
Autor 
Minister Jan Krzysztof Ardanowski wśród uczestników konferencji w Ciechocinku Fot. MRiRW

W dniu 11.01.2019 r. odbyła się w Ciechocinku Konferencja Mleczarstwa Polskiego Euromlecz 2019. – Nasze mleczarstwo musi eksportować, bo rynek wewnętrzny nie wchłonie całej produkcji – powiedział podczas Konferencji minister Jan Krzysztof Ardanowski.

– Na globalnym rynku każdy chce ulokować swoje produkty i konkurencja jest coraz trudniejsza. W walce o zagraniczne rynki niezbędna jest koordynacja oraz współpraca wszystkich podmiotów z Polski, dlatego bardzo ważne jest to, co zamierza zrobić branża mleczarska w aktualnej sytuacji na światowym rynku mleka – stwierdził szef resortu rolnictwa przestrzegając przed wzajemną rywalizacją zagranicą.

Ponadto minister podkreślił, że intensywnie poszukiwane są też rynki zbytu dla polskiego mleka i jego przetworów. Zaznaczył jednak, że resort rolnictwa może ułatwiać dostęp do poszczególnych rynków, ale to producenci sami sprzedają swoje produkty.

 

W 2018 r. podjęto szereg działań wspomagających rolników

– Branża mleczarska wyróżnia się na tle innych dominującą w niej formą spółdzielczą. To rolnicy są pracodawcami dla zarządów spółdzielni, ale dla wielu spośród nich spółdzielczość jest po prostu fikcją – stwierdził szef resortu rolnictwa i podkreślił, że w ubiegłym roku zostało podjętych szereg działań wspomagających rolników zajmujących się hodowlą bydła.

 – Po raz pierwszy mieli oni możliwość ubiegania się o pomoc suszową dzięki temu, że wartość produkcji zwierzęcej nie była brana pod uwagę przy szacowaniu strat w uprawach polowych – podkreślił minister. Zwrócił także uwagę, że po raz pierwszy rolnicy utrzymujący bydło mogą również otrzymać wsparcie w ramach paliwa rolniczego – 30 litrów/1 Dużą Jednostkę Przeliczeniową.

 

Potrzebne jest szersze spojrzenie rolników na cały sektor rolny

Minister zaapelował również o szersze spojrzenie rolników na cały sektor rolny i zaznaczył, że jako minister musi brać pod uwagę wszystkich producentów rolnych, a nie tylko jedną grupę producentów rolnych.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…