Zatwierdzanie pestycydów ma być bardziej przejrzyste. Glifosat pod większą kontrolą

18 styczeń 2019
(0 Głosów)
Autor 
Parlamentarna komisja specjalna ds. pestycydów powstała w wyniku kontrowersji wokół autoryzacji glifosatu

Parlament Europejski przedstawił w środę plan działań mający zwiększyć zaufanie do unijnej procedury zatwierdzania pestycydów, poprzez uczynienie jej bardziej przejrzystą.

Posłowie zgodzili się na publiczny dostęp do badań stosowanych w procedurze wydawania zezwoleń na pestycydy, w tym do wszelkich danych pomocniczych i informacji dotyczących złożonych wniosków, przyjmując postulat specjalnej komisji ds. pestycydów, która od roku badała tę sprawę.

Podczas procedury, aplikanci będą musieli zarejestrować wszystkie planowane badania, które będą następnie dostępne w publicznym rejestrze. Przewidziany zostanie czas na reakcje osób zainteresowanych oraz wprowadzanie dodatkowych danych, w celu zebrania wszystkich znaczących informacji przed podjęciem ostatecznej decyzji o wydaniu zezwolenia.

 

Glifosat pod większą kontrolą
Posłowie wzywają Komisję Europejską do zaproponowania środków mających na celu ochronę grup szczególnie wrażliwych i zakończenie stosowania pestycydów na dużych obszarach w pobliżu szkół, placówek opieki nad dziećmi, placów zabaw, szpitali, szpitali położniczych i domów opieki.

Należy wzmocnić ocenę po wprowadzeniu do obrotu, a Komisja Europejska powinna rozpocząć badanie epidemiologiczne dotyczące rzeczywistego wpływu pestycydów na zdrowie ludzkie, uważają posłowie. Proponują oni również, aby istniejące badania nad rakotwórczością glifosatu zostały poddane przeglądowi oraz aby ustalono najwyższe dopuszczalne poziomy koncentracji w glebie i wodach powierzchniowych.

 

Komisja Europejska powinna być odpowiedzialna za przedłużanie zezwoleń
Posłowie zauważają, że wiele wątpliwości zgłoszono w sprawie prawa wnioskodawcy do wyboru konkretnego państwa członkowskiego, przedstawiającego sprawozdanie zatwierdzające daną substancję w Europejskim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Uważają, ze praktykom takim brakuje przejrzystości oraz, że zachodzi ryzyko konfliktu interesów i że to Komisja powinna ustalać, jakie państwo bezie odpowiedzialne za autoryzację.

 

Odpowiedzialność polityczna i publiczne protokoły

Posłowie do PE podkreślają wreszcie potrzebę zapewnienia odpowiedzialności politycznej po przyjęciu autoryzacji. Komisja i państwa członkowskie powinny publikować szczegółowe protokoły do wiadomości publicznej.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…