Lubelscy rolnicy otrzymają wsparcie na rozwój produkcji ekologicznej

02 luty 2019
(0 Głosów)
Autor 
Gospodarstwo Kamil Matuszak Fot. carrefour.pl

Czterech rolników z województwa lubelskiego bierze udział w projekcie organizowanym przez Fundację AgriNatura, w którym otrzymają dofinansowanie na rozwój ekologicznej produkcji. Środki na realizację inicjatywy zapewniła Fundacja Carrefour.

Rosnąca popularność produktów bio wśród konsumentów nie przekłada się na wielkość powierzchni upraw ekologicznych w Polsce.  Oficjalnie mówi się o stabilnym kryzysie, w którym znalazło się rolnictwo ekologiczne. Wysokie tempo sprzedaży tego typu artykułów wiąże się w dużej mierze z ich intensywnym importem. Polscy rolnicy i producenci ekologiczni napotykają wiele trudności i barier, które utrudniają ich rozwój – stąd też duża potrzeba realizacji inicjatyw wspierających polskie rolnictwo ekologiczne. Projekt „Demokratyzacja bio”, realizowany przez Fundację AgriNatura jest odpowiedzią na te potrzeby.

Wsparcie finansowe dla rolników z Lubelszczyzny
Celem projektu „Demokratyzacja bio” jest wsparcie ekologicznych rolników w dalszym rozwoju ich gospodarstw: poczynając od szkoleń merytorycznych, przez warsztaty z zakresu marketingu, aż na konkretnej pomocy finansowej w postaci dedykowanych grantów kończąc. Celem projektu jest z jednej strony pomoc rolnikom w rozwoju ich biznesów, ale z drugiej zwiększenie dostępności produktów ekologicznych dla klientów. Do programu zakwalifikowanych zostało 20 rolników, z czego aż czterech z województwa lubelskiego. Regionalną reprezentację stanowią pan Robert Kuryluk z miejscowości Hanna, pani Bożena Fiutka z Sernik oraz panowie Marek i Kamil Matuszak z Cycowa.

- Bolączką mojego gospodarstwa jest słaba baza przechowalnicza dla warzyw oraz owoców sezonowych. Udział w projekcie pozwoli ją udoskonalić, a co za tym idzie powiększyć ofertę naszych produktów oraz przedłużyć okres ich przechowywania i dostępność dla naszych klientów. Udział w projekcie „Demokratyzacja bio” pozwoli wyposażyć moje gospodarstwo w niezbędne urządzenia co znacznie przyspieszy jego rozwój – powiedziała Bożena Fiutka, uczestniczka projektu. – W przypadku naszego gospodarstwa niezbędny wydaje się zakup siewnika pneumatycznego, dzięki czemu zwiększymy wydajność produkcji dyni, ale równocześnie obniżymy koszty siewu i zwiększymy produkcję. Jesteśmy także otwarci na sugestie ekspertów projektu odnośnie zmian w naszym gospodarstwie. – dodaje pan Kamil Matuszak z Cycowa.

 

Carrefour zachęca rolników do stałej współpracy!
Na stan rolnictwa ekologicznego w Polsce ma również wpływ kwestia logistyki oraz dystrybucji produktów bio do sklepów ogólnospożywczych. Z uwagi na trudności w tej dziedzinie, rolnicy ekologiczni często nie mają możliwości nawiązania współpracy z dużymi sieciami handlowymi, przez co dostępność ich produktów ogranicza się do bazarów bio oraz sklepów specjalistycznych, które zlokalizowane są głównie w dużych miastach w Polsce. Carrefour pragnie stale rozszerzać ofertę świeżych produktów od lokalnych rolników oraz produktów ekologicznych, dlatego wypracował prostą ścieżkę, która umożliwi kontakt z siecią i rozpoczęcie współpracy. W przypadku zainteresowania wystarczy krótki mail na adres wspolpraca(at)carrefour.com, po wysłaniu którego każdy rolnik otrzyma prosty formularz do wypełnienia, a odpowiedź od Carrefour przyjdzie w ciągu 14 dni!

 

Kontrakty farmerskie Carrefour z polskimi dostawcami produktów ekologicznych
Oprócz zapewnienia dostępu do zdrowych, wysokiej jakości produktów, Carrefour podjął szereg działań o szerokim spektrum, zmierzających do wzmocnienia oferty zdrowej żywności poprzez wsparcie rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce m.in. poprzez podpisywanie kontraktów farmerskich z polskimi dostawcami świeżych warzyw i owoców z lokalnych upraw oraz przekazanie grantów przez Fundację Carrefour o łącznej wartości bliskiej 185 000 EUR na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego.

Poza projektem „Demokratyzacja bio” przekazano środki na realizację projektu „Go Agri Bio”, dzięki któremu pięciu rolników przejdzie całościowy proces konwersji na produkcję ekologiczną.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…