Ceny tuczników w UE nadal wysokie. Popyt jest wciąż większy od podaży

16 kwiecień 2019
(0 Głosów)
Autor 
W bieżącym tygodniu na rynku niemieckim ubojnie dalej nie są w stanie pokryć zapotrzebowania na surowiec Fot. zycierolnika.pl

Wzrost cen tuczników odnotowano we wszystkich krajach unijnych po wzroście o 10 centów na rynku niemieckim, który nastąpił w dniu 03.04.19 r.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej podał, że rozpiętość podwyżek według ISN wyniosła od 6 centów we Francji do 11 centów w Belgii. W Hiszpanii, która dała impuls do podwyżek kilka tygodni temu, cena wzrosła o 7 centów.

Plusem dla naszego rynku jest to, że zmniejszyła się różnica cenowa pomiędzy Belgią a innymi krajami europejskimi. Tym samym eksport taniej belgijskiej wieprzowiny do Polski został ograniczony.

 

Popyt większy niż podaż żywca na rynku
Związek poinformował także, że w ubiegłym tygodniu w całej UE popyt przewyższał podaż żywca na rynku. W Niemczech notowany był spadek wagi ubojowej tuczników o 0,2%. Niższe wagi tusz zanotowano również we Francji i Hiszpanii.

Wzrosty cenowe tuczników w UE zawdzięczamy niższej podaży żywca wieprzowego oraz zwiększonemu popytowi ze strony Chin. Jednakże chińscy importerzy prawdopodobnie nie są gotowi na dalsze podwyżki, co może zapowiadać przegrzanie rynku.

 

Sytuacja w bieżącym tygodniu
W bieżącym tygodniu na rynku niemieckim ubojnie dalej nie są w stanie pokryć zapotrzebowania na surowiec. W związku z tym cena w notowaniach VEZG w dniu 10/4/2019 została podniesiona o 3 centy do wysokości 1,73 €/kg (wbc).
a

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…