Pył znad Sahary spowodował burze piaskowe na terenie kraju

24 kwiecień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Burza piaskowa Fot. Twitter

Pył z Sahary dociera do naszego kraju dość regularnie, ale w tym roku jest go tak dużo, że w Polsce doszło do licznych burz piaskowych! Najbardziej odczuli je mieszkańcy zachodniej części kraju.

O tym, że w Polsce można się spodziewać wystąpienia opadów pyłu znad Sahary instytut meteorologiczny IMGW informował już od kilku dni, ale nikt nie spodziewał się, że będzie go tak dużo. W Polsce niezbyt często dochodzi do lokalnych burz piaskowych, które w skuteczny sposób ograniczają widoczność w zachodniej części Polski. Anomalnie pogodowe odczuwają także rolnicy. Zamiast długo oczekiwanych opadów, na polach pojawiły się tumany piasku i kurzu.

Meteorolodzy twierdzą, że ta dziwna anomalia jest spowodowana sprzyjającą cyrkulacją atmosferyczną w postaci wyżu nad Europą Wschodnią i niżu nad Europą Zachodnią, co powoduje, że masy powietrza wypełnione pyłem z afrykańskiej pustyni zmierzają w naszym kierunku.

Wyjątkowo duża różnica ciśnień powoduje intensyfikację napływu powietrza znad Afryki co skutkuje porywistym wiatrem, który z pewnością przyczynił się do powstawania lokalnych burz piaskowych. W dniu dzisiejszym przestało obowiązywać ostrzeżenie IMGW dotyczący silnych wiatrów w północno-zachodniej Polsce.

W ciągu ostatnich dni widoczność w wielu miejscach bardzo szybko pogarszała się co skutkowało nawet wypadkami drogowymi. Taki zdarzył się na przykład na drodze krajowej 60 gdzie doszło do zderzenia dwóch ciężarówek, co spowodowało czasowe zablokowanie trasy.

Masy powietrza pompowane do Europy Wschodniej znad Afryki przyniosą nie tylko anomalie w postaci burz piaskowych. Czeka nas również gwałtowne ocieplenie w czwartek i piątek. Wystąpią letnie temperatury, a w niektórych miejscach kraju słupek rtęci powędruje powyżej 28 stopni Celsjusza.  

Jednak już w sobotę spodziewane jest załamanie pogody i długo oczekiwane przez rolników opady deszczu. Oznacza to, że saharyjski pył, wywołujący lokalne burze piaskowe, będzie doskwierał mieszkańcom Polski jeszcze najwyżej przez 2 dni.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…