Za wcześnie, żeby mówić o suszy rolniczej

25 kwiecień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski Fot. MRiRW

Badania przeprowadzone przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wskazują, że uprawy ozime przezimowały dobrze. Uprawom nie sprzyjają jednak niskie opady na bardzo dużej powierzchni Polski. IUNG na bieżąco monitoruje sytuację pod kątem wystąpienia suszy. Zgodnie z prognozami IMGW czekają nas obfite opady deszczu, które mogą rozwiązać trudną sytuację rolników.

W glebie utrzymuje się jednak mała ilość wody co wynika z braku opadów oraz małej pokrywy śnieżnej jaka była w zimie.

 - Z podobną sytuacją mamy praktycznie do czynienia od lat. Pomimo tego kwiecień nie jest jeszcze miesiącem kryzysowym dla roślin. Problemem będzie jednak maj, o ile nie będzie opadów – podkreślił szef resortu rolnictwa  i dodał, że decydujące będą najbliższe tygodnie i to zarówno w odniesieniu do wzrostu zbóż jarych, jak i ozimych oraz rzepaku, który wcześniej niż zwykle rozpoczął kwitnienie.

Minister obawia się, że może się powtórzyć sytuacja z roku ubiegłego. Zapewnia, że wtedy rolnicy na pewno nie pozostaną bez pomocy.

- W ubiegłym roku udzieliliśmy rekordowej pomocy, ale jeżeli zajdzie taka konieczność, to w tym roku też to zrobimy – podkreślił szef resortu rolnictwa zwracając przy tym uwagę, że wszystkie procedury są znane i nie będzie tu żadnych zmian.

Nadchodzą duże opady deszczu
IMGW przewiduje w najbliższych dniach duże opady deszczu. Po ich wystąpieniu sytuacja może  ulec poprawie. Istnieje jednak ryzyko, że zbyt duże i zbyt gwałtowne opady też mogą nie poprawić sytuacji, ponieważ podstawą jest ilość zatrzymanej wody w glebie.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…