Mapa na Geoportalu z pomiarami wilgotności gleby to ważne narzędzie dla rolników

05 lipiec 2019
(1 Głos)
Autor 
Wilgotność gleby jest również jednym z najważniejszych współczynników fizycznych w rolnictwie oraz sadownictwie

W serwisie geoportal.gov.pl można sprawdzić informacje o prognozowanej wilgotności gleby na terenie całego kraju, nawet z 60-godzinnym wyprzedzeniem. Mama z pomiarami może być nieocenionym narzędziem w rękach rolników i sadowników.

Wykorzystywane przez portal dane zostały przygotowane w ramach projektu METEOPG, kierowanego przez prof. Mariusza Figurskiego przy współudziale dr inż. Grzegorza Nykiela z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

– Parametry opisujące prognozowany stan gleby z powodzeniem można wykorzystać do racjonalnego planowania gospodarki wodnej. Wilgotność gleby jest również jednym z najważniejszych współczynników fizycznych w rolnictwie oraz sadownictwie i ma decydujący wpływ na proces wegetacji roślin. Wdrożenie wyników prognozowania z systemu METEOPG w serwisie geoportal.gov.pl stanowi nową jakość w procesie zarządzania rolnictwem, sadownictwem i leśnictwem – zapewnia prof. Mariusz Figurski.

Mapa na Geoportalu nowym narzędziem dla rolników i sadowników
Dane udostępnione przez zespół METEOPG można zobaczyć na mapie umieszczonej na Geoportalu. Aby to zrobić, należy w okienku po prawej stronie zaznaczyć opcję „Monitoring i prognoza warunków glebowych”. Spowoduje to wyświetlenie mapy hipsometrycznej, na której obszary o niewielkiej wilgotności gleby oznaczone są kolorem czerwonym, a te o dużej wilgotności kolorem zielonym. Można też precyzyjnie odczytać prognozowaną wartość wilgotności gruntu w dowolnym miejscu – wystarczy kliknąć w wybranym punkcie. Codzienna aktualizacja prognozy jest opracowywana w oparciu o numeryczne modele pogody wysokiej rozdzielczości i dane satelitarne. Można również porównać, jak zmieniały się te wartości każdego dnia począwszy od 26 czerwca 2019 r.

Projekt METEOPG, prowadzony przez Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK), wykorzystuje unikalne rozwiązania informatyczne pozwalające udostępnić krótkoterminową prognozę pogody dla Polski i Pomorza. METEOPG używa wysokorozdzielczych danych geograficznych, takich jak numeryczny model terenu, szorstkości podłoża, zagospodarowania i pokrycia terenu.

Podstawowe parametry prognostyczne można sprawdzić za pośrednictwem portalu pogodowego meteopg.pl, dostępnego w chmurze CI TASK. Oprócz krótkoterminowych prognoz stanu atmosfery modelowanych jest w nim kilkadziesiąt parametrów, które mogą być wykorzystywane w różnych sektorach gospodarki narodowej (rolnictwie, energetyce odnawialnej, transporcie, nawigacji, turystyce) oraz w badaniach naukowych i wdrożeniowych z zakresu przewidywania niebezpiecznych lokalnych zjawisk pogodowych.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…