Dlaczego hodowcy wybierają czerwone krowy rasy holsztyńsko - fryzyjskiej?

15 październik 2019
(0 Głosów)
Autor 
Prezentacja najlepszych genetycznie sztuk utrzymywanych w OHZ Głogówek Fot. PFHBiPM

Miłośników hodowli czerwono-białych krów holsztyńsko-fryzyjskich nie brakuje, mimo że uzyskują niższą wydajność mleczną w porównaniu do czarno-białych mlecznic tej rasy. Podczas obrad w Głogówku próbowano odpowiedzieć na pytanie, jakie inne cechy mogą rekompensować ich niższą produkcyjność.

W początku października br. do Głogówka, woj. opolskie, zjechali hodowcy i entuzjaści czerwono-białego bydła holsztyńsko-fryzyjskiego. Podczas konferencji „Perspektywy rozwoju bydła rasy holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czerwono-białej” dyskutowano na temat różnic hodowlanych między odmianami.

Prezes Ośrodka Hodowli Zarodowej w Głogówku Dariusz Horodyski poinformował, że w zarządzanej przez siebie firmie utrzymuje się obecnie ok. 730 krów rasy PHF odmiany czerwono-białej o średniej rocznej wydajności ok. 11 tys. kg mleka. W stadzie prowadzone są intensywne prace hodowlane z wykorzystaniem biotechnik rozrodu w celu uzyskania materiału żeńskiego i męskiego o wysokiej wartości genetycznej. Ponadto w ośrodku realizowany jest także program hodowlany dla trzody chlewnej, spółka gospodaruje na powierzchni ok. 2300 ha.

Lepsze mleko i większa płodność
W trakcie konferencji prelegenci: David Girod z Francji oraz Arjan van der Vlis z Holandii wykazali specyficzne cechy czerwono-białego bydła rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, wpływające korzystnie na ekonomikę produkcji mleka. W porównaniu do czarno-białej populacji bydła rasy HF krowy czerwono-białe wyróżnia m.in. lepszy skład mleka, mocna konstytucja, lepsza płodność i długowieczność.

Gratką dla entuzjastów czerwono-białego bydła holsztyńsko-fryzyjskiego była prezentacja najlepszych genetycznie sztuk utrzymywanych w OHZ Głogówek. Wśród nich były m.in. 4 krowy, które zakupiono jako jałówki z zagranicznych hodowli. Jest to wspólna inwestycja MCB Krasne i OHZ Głogówek.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…