Pesymizm rolników rośnie

15 październik 2019
(0 Głosów)
Autor 
Nastroje użytkowników gospodarstw rolnych pogorszyły się w stosunku do poprzedniej edycji badania Fot. zycierolnika.pl


W I półroczu 2019 r. rolnicy zostali zapytani o to jak widzą dalszy rozwój swoich gospodarstw i branży. Okazało się, że byli nastawieni do swojej pracy jeszcze bardziej pesymistycznie niż w poprzednim badaniu. Negatywnie ocenili zarówno ogólną sytuację prowadzonych gospodarstw rolnych, opłacalność produkcji rolniczej, jak i zapotrzebowanie na produkty rolne - poinformował GUS. 

Wśród producentów ukierunkowanych na produkcję roślinną najmniej pesymistyczne opinie wyrażali rolnicy prowadzący uprawy pod osłonami oraz uprawy warzyw gruntowych. Wśród gospodarstw specjalizujących się w produkcji zwierzęcej najmniej pesymistyczni byli hodowcy drobiu nieśnego i rzeźnego. Najbardziej pesymistycznie wypowiadali się producenci buraków cukrowych, właściciele plantacji drzew i krzewów owocowych, a także hodowcy bydła rzeźnego. Oni też bardzo negatywnie widzieli przyszłość swoich gospodarstw i plantacji.  Nastroje użytkowników gospodarstw rolnych pogorszyły się w stosunku do poprzedniej edycji badania, ale nadal były mniej negatywne niż w czerwcu 2018 r.

 

Ocena popytu na produkty rolne
Prawie 60% badanych rolników uznało popyt za wystarczający, zgodny z ich oczekiwaniami. Niecałe 4% stwierdziło, że popyt kształtuje się na poziomie powyżej ich oczekiwań, wobec prawie 37% respondentów, którzy wskazali, że popyt jest niewystarczający. Negatywne opinie dotyczyły wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych niezależnie od wielkości gospodarstwa i kierunku prowadzonej produkcji. Najbardziej niezadowoleni z popytu na produkty rolne byli rolnicy prowadzący plantacje drzew i krzewów owocowych oraz hodowcy bydła rzeźnego.

Użytkownicy, którzy sygnalizowali w I półroczu 2019 r. zmiany wielkości sprzedaży wytworzonych produktów rolnych, częściej oceniali je jako niekorzystne (zmniejszenie sprzedaży). Saldo odpowiedzi dla ogółu gospodarstw prowadzących sprzedaż wytworzonych produktów zwierzęcych wynosiło minus 13,4 p. proc., a dla gospodarstw prowadzących produkcję roślinną minus 21,1 p. procentowego.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…