Kolejne cietrzewie na wolności

04 listopad 2019
(1 Głos)
Autor 
Na teren Nadleśnictwa Jedwabno zostało przywiezionych sześć ptaków Fot. A. Gełdon/ Nadleśnictwo Spychowo

Nadleśnictwo Jedwabno stało się nowym domem dla kolejnych cietrzewi, które przyjechały ze specjalnego Ośrodka Hodowli Cietrzewia Nadleśnictwa Spychowo. Te olsztyńskie nadleśnictwa biorą czynny udział w projekcie ochrony cietrzewi, finansowanym przez Lasy Państwowe.

Na teren Nadleśnictwa Jedwabno zostało przywiezionych sześć ptaków. Aby w pełni odnaleźć się w nowym otoczeniu, cietrzewie zostały wpuszczone do dwóch wolier adaptacyjnych. Spędzą w nich trochę czasu, żeby się oswoić z nowym środowiskiem, w którym przyjdzie im żyć.

Następnie woliery zostaną otwarte, a cietrzewie swobodnie będą mogły je opuścić, by cieszyć się wolnością. Obszar, na którym znajdują się woliery, jest idealnym środowiskiem do bytowania tego kuraka.

Wszystkie ptaki zostały już zaobrączkowane, więc będzie możliwość ich identyfikacji podczas dalszych obserwacji. Nadleśnictwo Jedwabno realizuje program restytucji cietrzewia od 2012 r.

 

Cietrzew zagrożony wyginięciem
Cietrzew (Lyrurus tetrix) jest kurakiem, który ze względu na znaczny spadek liczebności w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem i wpisany do „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt”. Obecnie w Polsce na wolności żyje zaledwie 400-500 osobników.

W ośrodku w Spychowie znajdują się woliery, w których leśnicy prowadzą hodowlę cietrzewi, przygotowują także młode osobniki do życia na wolności. W wybranych ostojach znajdują się woliery adaptacyjne. To w nich ptaki przystosowują się do warunków, w których przyjdzie im żyć po wypuszczeniu na wolność.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…