Skup żywca rzeźnego mniejszy niż przed rokiem

05 listopad 2019
(0 Głosów)
Autor 
Na krajowym rynku od początku października br. tanieje żywiec wieprzowy Fot. zycierolnika.pl

Biuro Analiz i Strategii KOWR poinformwało zgodnei z danymi GUS, że według wstępnych danych GUS od stycznia do września 2019 r. do krajowych podmiotów skupujących dostarczono 4226tys. ton żywca rzeźnego, o 3% mniej niż w tym samym okresie 2018 r. Ostatni miesiąc przyniósł widoczne spadki ceny zakupu żywca wieprzowego.  

Żywca drobiowego skupiono 2288tys. ton, o blisko  1% więcej niż przed rokiem, żywca wieprzowego –1426tys.  ton,  o 6%  mniej, a  skup żywca wołowego wyniósł 501tys. ton i był o 6% mniejszy niż przed rokiem.

 

Ceny zakupu żywca wieprzowego spadają
Na krajowym rynku od początku października br. tanieje żywiec wieprzowy. W dniach 14–20 października 2019 r. dostawcy za trzodę chlewną przeciętnie uzyskiwali 5,85zł/kg, o 2gr/kg mniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 1% mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena tego żywca była o 34% wyższa niż przed rokiem.

 

Ceny zakupu żywca wołowego na plusie
W trzecim tygodniu października br. cena zakupu żywca wołowego ukształtowała się na poziomie 6,00zł/kg, o 0,5% wyższym niż w poprzednim notowaniu oraz o 1% wyższym niż przed miesiącem. Jednocześnie żywiec ten był o 11% tańszy niż przed rokiem.

 

Ceny zakupu żywca drobiowego są różne
W tym samym okresie krajowym dostawcom za kurczęta brojlery płacono przeciętnie 3,29zł/kg, o 1% mniej niż tydzień wcześniej oraz o 5% mniej niż przed miesiącem. Żywiec kurzy był również o 4% tańszy niż przed rokiem. Cena żywca indyczego, tak jak w poprzednim tygodniu, średnio wynosiła 5,88 zł/kg i była o 2% wyższa niż przed miesiącem oraz o 3% wyższa niż przed rokiem. Za gęsi tuczone dostawcy uzyskiwali przeciętnie 8,25 zł/kg, o 1–2 gr/kg więcej niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem. Jednocześnie był to poziom cen o 2% wyższy niż przed rokiem. Cena kaczek brojlerów średnio wynosiła 4,43 zł/kg i była o 1% niższa niż w poprzednim notowaniu i przed miesiącem oraz o 4% niższa niż przed rokiem.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…