Uprawa buraków w Polsce musi być utrzymana. Konieczny jest płodozmian

09 listopad 2019
(0 Głosów)
Autor 
Uczestnicy konferencji Fot.MRiRW

Sytuacja na krajowym  i światowym rynku cukru oraz przyszłość uprawy buraków cukrowych w Polsce to główne tematy poruszone na konferencji pt. „Burak - Cukier - Perspektywy”, która odbyła się w tym tygodniu w Zamościu.

Konferencja „Burak - Cukier – Perspektywy” organizowana jest cyklicznie przez Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. W konferencji wzięło udział ponad 200. przedstawicieli plantatorów buraka cukrowego oraz przemysłu cukrowniczego. Obecny był też minister rolnictwa.

– Musimy utrzymać uprawę buraków w Polsce, to jest ważna gospodarczo roślina, ponieważ dla bardzo wielu gospodarstw dochody z tej uprawy są w budżecie znaczące. Roślina ta jest ważna dla środowiska i odgrywa także dużą rolę w płodozmianie – powiedział uczestniczący  w konferencji  minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Zagrożeń jest dużo
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że zagrożeń na rynku cukru jest dużo i trzeba o nich rozmawiać właśnie z rolnikami i producentami cukru. Według ministra Ardanowskiego bardzo ważna na tym rynku jest rola Krajowej Spółki Cukrowej.

– To nasz narodowy holding spożywczy, który będzie obudowywany kolejnymi firmami, które będą zajmowały się działalnością także w innych obszarach rolnictwa. Chcemy wspierać KSC również dywersyfikując jej produkcję, tak aby można było utrzymać produkcje cukru w sytuacji kiedy dochody z uprawy buraków na świecie spadają, a produkcja z nich cukru jest coraz bardziej kwestionowana i wypierana przez trzcinę cukrową, która daje cukier tańszy – podkreślił minister Ardanowski.

Koncerny niemieckie powinny uczciwie wynagradzać polskich plantatorów
Minister zamierza przeprowadzić rozmowy z koncernami niemieckimi, które działają na rynku cukru w Polsce i mają w nim udział większy niż KSC.

– Chcę, aby także one przedstawiły swoje strategie w zakresie utrzymania produkcji buraków i uczciwego wynagradzania plantatorów za ich ciężką pracę. Chcę, abyśmy nie byli zaskakiwani, jak miało to miejsce w tym roku, nagłym zamykaniem cukrowni – poinformował szef resortu rolnictwa.

Polskim glebom grozi wyjałowienie
Nawiązując do przyszłości wspólnej polityki rolnej UE  minister Ardanowski podkreślił ogromną rolę rolnictwa zrównoważonego.

W strukturze zasiewów w naszym kraju 70 proc. stanowią zboża, a w dużej mierze jest to kukurydza. Jeżeli będziemy taki stan utrzymywać, to doprowadzimy do zdegradowania polskich gleb. Musimy się zastanowić co chcemy zostać naszym następcom, czy chcemy żeby była to pustynia i klepisko – pytał minister.

Szef resortu zaznaczył, że znajomość praw gleby i zachodzących w niej procesów  jest obecnie znikoma, dlatego proces jej wyjaławiania postępuje.

Jeśli chcemy temu zapobiec to należy przywracać płodozmian, a tu rola buraków i innych roślin okopowych, jak również roślin bobowatych  jest bardzo duża –  mówił minister i zaznaczył, że sprawy rolnictwa trzeba widzieć znacznie szerzej.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…