Wojsko przeszukuje lasy. Dzików zarażonych ASF w województwie lubuskim jest więcej

19 listopad 2019
(0 Głosów)
Autor 
Próbki pobrano od dzików znalezionych aż w dziewięciu różnych lokalizacjach

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dziś o potwierdzeniu wystąpienia wirusa ASF u osiemnastu kolejnych dzików w województwie lubuskim. Dzisiaj w akcję przeszukiwania terenu włączyło się wojsko.

Próbki pobrano od dzików znalezionych aż w dziewięciu różnych lokalizacjach. Od 14 listopada 2019 r. na terenie powiatów wschowskiego i nowosolskiego potwierdzono wykrycie wirusa aż u dwudziestu odnalezionych dzików na terenie obszaru skażonego oraz wyznaczonej strefy ochronnej.

Zobacz również>> Optymizm hodowców maleje. ASF w Lubuskiem może znacznie wpłynąć na ceny

Od dnia dzisiejszego w przeszukiwaniu terenu bierze udział również wojsko. Planowana jest także lokalizacja budowy drugiego zewnętrznego ogrodzenia. Budowa pierwszego ogrodzenia została zakończona 18 listopada 2019 r.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji . W przypadku znalezienia zwłok padłego dzika, należy pozostawić je w miejscu znalezienia oraz niezwłocznie poinformować o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii.

 

Co można zrobić, by zapobiec rozprzestrzenianiu ASF?
Przede wszystkim, aby ograniczyć ryzyko zakażenia świń wirusem ASF, w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, powinny być wdrożone wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt (bioasekuracja), a w szczególności zabezpieczenie przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki.

Główny lekarz Weterynarii podkreśla, że osoby wyjeżdżające poza terytorium Unii Europejskiej (wyjazdy zagraniczne do państw trzecich nienależących do UE) muszą pamiętać, że nie wolno przywozić z państw nie będących członkami UE żadnej żywności pochodzenia zwierzęcego za wyjątkiem specjalnych produktów dietetycznych przeznaczonych na użytek własny lub małych dzieci.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…