ASF w Wielkopolsce. Znaleziono pierwszego padłego dzika

05 grudzień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Prawdopodobnie nie doszło do zarażenia pozostałych zwierząt

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dziś, że w dniu 4 grudnia 2019 r. potwierdzono wystąpienie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w województwie wielkopolskim.

Dzika zarażonego ASF znaleziono w powiecie wolsztyńskim w odległości ok. 5km od ogrodzenia na granicy województwa lubuskiego i wielkopolskiego.

Prawdopodobnie do zainfekowania dzika doszło przed budową płotu, który uniemożliwia przemieszczanie się zwierzyny na tym obszarze. Budowa ogrodzenia dobiegła końca pod koniec listopada. Na razie nic nie wskazuje na to, że zarażonych dzików miałoby być więcej.  

 

Co można zrobić, by zapobiec rozprzestrzenianiu ASF?
Hodowcy świń mają możliwość ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się ASF, poprzez przestrzeganie stosownych zakazów i nakazów ustanowionych w prawodawstwie oraz postępując zgodnie z poniższymi wskazaniami.

GIW przypomina, że aby ograniczyć ryzyko zakażenia świń wirusem ASF w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, powinny być wdrożone wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt (bioasekuracja), a w szczególności zabezpieczenie przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…