Leśnicy czyszczą budki dla ptaków i wieszają nowe

09 grudzień 2019
(1 Głos)
Autor 
Sztuczne dziuple dla ptaków powinny być wykonywane bez żadnych dodatków typu blacha, plastik czy płyta pilśniowa

W podkarpackich lasach trwa wieszanie nowych i czyszczenie starych budek lęgowych dla ptaków. W ubiegłym roku  leśnicy wywiesili 1636 nowych budek, a zakonserwowano ponad 10 tys. już istniejących. Tej jesieni wywieszono już blisko 800 i przeprowadzono konserwację 7,6 tys. starych budek.

- Przez zimę z nowymi skrzynkami powinny oswoić się sikorki, dzięcioły czy przylatujące wczesną wiosną szpaki, które są najczęstszymi ich lokatorami – powiedział w środę rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie Edward Marszałek.

Pomoc ptakom ma duże znaczenie zwłaszcza na obszarach, gdzie zachwiana jest równowaga przyrodnicza. W samym Nadleśnictwie Narol w poprzednich latach wieszano co roku po 400 nowych i czyszczono średnio 1500-2100 starych budek.

 

Ptaki wybierają tylko dziuple z naturalnych materiałów
Przygotowane przez człowieka dziuple dla ptaków powinny być wykonywane z surowego drewna iglastego, bez żadnych dodatków typu blacha, plastik czy płyta pilśniowa. Ptaki niechętnie lęgują w otoczeniu syntetycznych materiałów. Ochronie dziuplaków służy też pozostawianie starych drzew z dziuplami, stąd mniejsza liczba budek wywieszanych obecnie głęboko w lasach.

- Trzeba pamiętać, że każdy gatunek preferuje inną średnicę wlotu do budki. W przypadku sikorek jest on nie większy niż 3 cm, a szpaków ok. 5 cm. Tylko kowaliki potrafią sobie zamurować błotem większy otwór, dopasowując go do swoich wymiarów. Z kolei krętogłów jest zdolny do wyrzucenia szpaka z budki i zasiedlenia jego gniazda – zwrócił uwagę rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Leśnicy montują też budki dla większych ptaków, np. sów, oraz dla żyjących w leśnej głuszy nietoperzy, m.in. borowieca wielkiego, nocka dużego czy kilku gatunków mroczków.

- Często zdarza się, że ptasie domki są zasiedlane przez popielice, myszy leśne, dzikie roje pszczół, osy i szerszenie - powiedział Marszałek.

Już za kilka miesięcy w udkach pojawią się nowi lokatorzy.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…