Wskaźnik żywności FAO osiągnął najwyższy poziom od 5 lat

13 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
W grupie produktów o dużym wzroście znalazły sie także wyroby mleczne. W grudniu ich wskaźnik cen wzrósł o 3,3% w porównaniu do listopada

W grudniu 2019 roku wskaźnik cen żywności FAO był wyższy o 2,5% w porównaniu do listopada i wyniósł 181,7. Wartość ta jest najwyższa od grudnia 2014 roku.

Światowe ceny żywności wzrosły już trzeci miesiąc z rzędu. Jednym z powodów wzrostu był duży popyt na oleje roślinne.  Średnia wartość wskaźnika w 2019 roku wynosiła 171,5 punktu, to jest o około 1,8% więcej niż w 2018 roku. Przy wyliczaniu wskaźnika brane są pod uwagę indeksy cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: mięsa, produktów mleczarskich, zbóż, cukru i olejów roślinnych.

Wskaźnik cen cukru w grudniu 2019 roku był wyższy o 4,8% w porównaniu do listopada. Wpływ na jego poziom miał wzrost cen ropy naftowej, co przyczyniło się, że w Brazylii znaczne ilości trzciny cukrowej przeznaczono na produkcję etanolu. Tym samym zmniejszeniu jego dostępność na rynku światowym.

Drugim wskaźnikiem, który odnotował wzrost był wskaźnik cen olejów roślinnych. Wyniósł  on  9,4% i był to szósty wzrost z rzędu. Poprawa koniunktury spowodowana była wysokimi cenami oleju palmowego. Popyt na tego rodzaju olej rośnie zwłaszcza ze story producentów biodiesla. Wzrost ceny odnotowały również oleje: sojowy, słonecznikowy i rzepakowy.  
Wskaźnik cen zbóż w analizowanym okresie wzrósł o 1,4%. Wzrost spowodowany był głównie wysokimi cenami pszenicy, na którą rośnie popyt ze strony Chin. Ceny kukurydzy i ryżu pozostały na tym samym poziomie.  

Wzrost odnotował również wskaźnik cen mięsa, który ukształtował się na poziomie 191,6 i był podobny do listopadowego, jednak o 18% wyższy niż w grudniu 2018 roku. Wynikało to z dużego popytu na mięso wieprzowe ze strony Azji oraz wewnątrzwspólnotowym zwiększonym popytem przed świętami.  

W grupie produktów o dużym wzroście znalazły sie także wyroby mleczne. W grudniu ich wskaźnik cen wzrósł o 3,3% w porównaniu do listopada. Na wzrost wskaźnika wpłynęły głównie ceny sera, o 8% wyższe. Wzrost cen wynikał z mniejszej podaży tego produktu ze strony Unii Europejskiej i Oceanii.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…