Drony pomagały szukać dzików w wolsztyńskich lasach

14 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Drony nad wolsztyńskimi lasami Fot. KPP SP w Wolsztynie

Drony wzięły udział w patrolowaniu wolsztyńskich lasów w okolicach Kębłowa i Adamowa na terenie gminy Wolsztyn, pod kątem obecności dzików. Prowadzone działania związane były wirusem ASF, który od kilku tygodni powoduje gwałtowny spadek populacji świń.

Akcja została zorganizowana 10 stycznia na prośbę Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wolsztynie, przy współpracy z Komendą Wojewódzką oraz Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, a także przedstawicielami wielkopolskiej Policji.

Działania trwały do późnych godzin popołudniowych przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych. Patrolowano wolsztyńskie lasy w okolicach Kębłowa i Adamowa (gm. Wolsztyn), pod kątem obecności dzików. Działania te, miały związek z afrykańskim pomorem świń, który od kilku tygodni powoduje gwałtowny spadek populacji świń.

 

Nowy zakres działań dronów
Wykonane fotografie potwierdzają, że drony są doskonałym narzędziem do prowadzenia rozpoznań, oceny sytuacji czy też wszelkich poszukiwań w terenie o znacznej powierzchni, co właśnie miało miejsce podczas piątkowych działań.

- Dysponując owym sprzętem, a także odpowiednio przeszkoloną kadrą, strażacy mając dokładny podgląd sytuacji mogą działać sprawniej, a przede wszystkim bezpieczniej. Do niedawna tylko o nich słyszeliśmy. Dzisiaj, ich dostępność jak i możliwości wykorzystania rosną. Warto zaznaczyć, iż wielkopolscy strażacy mają do dyspozycji 4 drony- dodał asp. Waldemar Wielgosz z KPP SP w Wolsztynie.

Przeprowadzone działania pomogły dokonać właściwego rozpoznania pod kątem obecności dzików w wolsztyńskich lasach. Użycie bezzałogowych statków dało rzeczywisty obraz sytuacji, co w normalnych warunkach byłoby bardzo trudne do osiągnięcia.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…