Zbiory owoców w tym roku będą bardziej opłacalne dla pracowników?

18 maj 2020
(0 Głosów)
Autor 
Plantatorzy szukający pracownika sezonowego powinni być świadomi tego, że dobra oferta i medialne zaproszenie to nie wszystko

Zbiory owoców nie należą do łatwych, ale jak zapewniają plantatorzy, w tym roku pracownikom powinny bardzo się opłacać. Maj to czas zbiorów truskawek w tunelach, a czerwiec truskawek polowych i owoców jagody kamczackiej. Na zyski mogą liczyć plantatorzy, którzy stworzą profesjonalną ofertę i zadbają o swój wizerunek jako pracodawcy. Wszystkim sprzyja fakt, że w czasach kiedy dużo ludzi traci pracę, wzrasta dla niej szacunek.

Na plantacjach wciąż można znaleźć pracę
- Mamy dobrą ofertę. Realną pracę, w momencie, kiedy wiele osób ją straciło. Pracę w warunkach, które dziś są bardzo atrakcyjne. Praca na akord, na powietrzu, w dużej odległości od współpracowników. To oferta, która nie jest dostępna w innych sektorach – mówi Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

- Praca przy zbiorach dla wielu osób może być dobrą alternatywą. Jak zapewniają plantatorzy nieźle płatną, bo ubiegłym roku dniówka zbieracza truskawek wynosiła średnio 250 zł, a zdarzali się tacy którzy zarabiali 400 zł. W tym sezonie zdaniem plantatorów stawki mogą pójść w górę – informuje w materiale „Sezon na pracę” Agrobizens.

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby podjąć pracę na plantacjach truskawki, borówki i innych owoców. Oferujemy zakwaterowanie, artykuły higieniczne i pełne świadczenia opieki socjalnej - Ireneusz Komorowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej SPBA.

Standardy zbioru są uzgadnianie z instytucjami nadzorującymi nasze bezpieczeństwo epidemiologiczne.

- Przed wejściem do szklarni pracownicy dezynfekują ręce, mają fartuchy ochronne i maseczki. Mamy płyny i maty dezynfekujące. Przecieramy klamki, dezynfekujemy sanitariat. Staramy się aby produkcja była jak najbardziej dostosowana do wszelkich obostrzeń – mówi Aldona Radola, plantatorka truskawek w tunelach, w których zbiory już się rozpoczęły, Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Aldona i Jarosław Radola.
Oferta pracy powinna być klarowna i przejrzysta

Plantatorzy szukający pracownika sezonowego powinni być świadomi tego, że dobra oferta i medialne zaproszenie to nie wszystko. Plantatorzy powinni wziąć pod uwagę to jak szuka pracy ktoś kto nigdy lub dawno nie był na plantacji. Warto przejrzeć swoje strony internetowe. Odświeżyć zakładki kontakt i uzupełnić je o odpowiedzi na trzy pytania:
1.    Jak wygląda praca? - warunki i czas pracy, stawki, zasady rozliczeń
2.    Jak wygląda social? - wyżywienie, możliwości noclegu, ubezpieczenia
3.    Bezpieczeństwo - środki ochrony, zasady pracy w grupie, co zapewnia pracodawca / co trzeba zabrać

- Świadomość jak wygląda nasza oferta i że możemy sobie nawzajem pomóc, jest dziś dużą wartością. Praca przy zbiorach owoców jagodowych, poza ważnym aspektem finansowym, daje możliwość przebywania na świeżym powietrzu i obcowania z przyrodą. To przy obecnych ograniczeniach dla wielu ludzi ma ogromne znaczenie. Bardzo często okazuje się, że nasi sąsiedzi to wspaniali ludzie, którzy dali nam nie tylko sezonową pracę, ale zostali również naszymi przyjaciółmi. Warto to pokazać. Szanujmy się, i pamiętajmy, że owoce jagodowe pozwalają ludziom pozytywniej patrzeć na świat - powiedział Piotr Baryła, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Plantatorów Porzeczek.

 

To będzie przełomowy sezon dla polskich plantatorów
Tegoroczny sezon będzie bez wątpienia przełomowy. Wielu producentów zyska w tym czasie nowe perspektywy. Trzeba się liczyć z tym, że będą też tacy, którzy po sezonie powiedzą, że nie było Ukraińców, nie wyrabiano im dokumentów, nikt im nie pomógł itp.

Podobnie będzie w handlu. W kwietniu 2020 powstało więcej firm cateringowych niż w ciągu ostatniej dekady. Relacje handlowe, które teraz budujemy zadecydują o tempie w jakim wyjdziemy z kryzysu.

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: polskiesuperowoce.pl

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…