Wzrosty cenowe zbóż w ostatnim tygodniu czerwca

04 lipiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Fot. zycierolnika.pl

Biuro Analiz i Strategii KOWR podało krajowe ceny zakupu zbóż w czwartym tygodniu czerwca 2020 r.

W zakładach zbożowych w dniach 22–28 czerwca 2020r.za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 822zł/t. Cena ta była nieznacznie (o 0,2%) wyższa niż tydzień wcześniej i zbliżona do notowanej przed miesiącem. Jednocześnie była aż o 7% wyższa niż przed rokiem.

Na rynku unijnym w czwartym tygodniu czerwca 2020 r. przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej wyniosła 176EUR/t (787zł/t) i była o 1% wyższa niż tydzień wcześniej, ale o ponad 1% niższa niż przed miesiącem i przed rokiem. Krajowa cena wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 184EUR/t, o 4,5% wyższym od średniej unijnej. Była ona m.in. o 2% niższa niż w Niemczech, ale o 13% wyższa niż na Słowacji i o 2% wyższa niż w Czechach.

 

Żyto konsumpcyjne
Za żyto konsumpcyjne średnio w kraju uzyskiwano 555zł/t, o 2% więcej niż przed tygodniem. Cena ta była o 0,5% niższa niż miesiąc wcześnieji o 16% niższa niż w porównywalnym okresie 2019 r.

 

Jęczmień paszowy
Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 695zł/t, nieznacznie (o 0,4%) wyższym niż w poprzednim tygodniu. Ziarno to było o 2% tańsze niż przed miesiącem, i o 4% tańsze niż rok wcześniej.

Za jęczmień paszowy na obszarze UE płacono średnio 155 EUR/t (696zł/t), o 1% więcej niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była o 2% wyższa od notowanej przed miesiącem, ale o 4% niższa niż rok wcześniej. Krajowa cena jęczmienia wyrażona w euro wyniosła 155EUR/t i była zbliżona do średniej unijnej. Jednocześnie cena jęczmienia była o 2% niższa niż w Niemczech.

 

Kukurydza
Przeciętna cena kukurydzy w kraju wyniosła 757zł/t i była nieznacznie (o 0,2%) wyższa niż w poprzednim tygodniu. Cena tego zboża była zbliżona do notowanej miesiąc wcześniej, ale o 8% wyższa niż przed rokiem.

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KOWR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…