Przewidywania dla rynku wołowiny

05 lipiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
W pierwszym kwartale 2020 r. skup bydła zgodnie z danymi GUS nieznacznie przekroczył poziom 141 tys. t.

Zgodnie z Raportem AGRO ING na polskim rynku w drugiej połowie maja doszło do znacznych wzrostów cen żywca wołowego. Powodem była zmniejszona podaż bydła w skupach. Jednak wraz z podwyżkami liczba sztuk poddawana ubojom zaczęła się zwiększać. W najbliższym czasie może ponownie dojść do korekt w cennikach, zwłaszcza, że eksport poza granice kraju w dalszym stopniu jest utrudniony. Wahania cen są także widoczne w innych krajach UE.

Produkcja i pogłowie bydła
W pierwszym kwartale 2020 r. skup bydła zgodnie z danymi GUS nieznacznie przekroczył poziom 141 tys. t. W porównaniu z ubiegłorocznymi wartościami bieżący wolumen jest o ponad 0,3% wyższy. Duży spadek skupu widoczny jest w kwietniu, co miało bezpośredni związek z pandemią (problemy z eksportem, ograniczenia w przewozie towarów i niemal całkowite zamknięcie branży gastronomicznej).

Krajowy i unijny handel
Unijny eksport bydła i żywca wołowego w ekwiwalencie tusz w czterech pierwszych miesiącach 2020 r. wyniósł 348,7 tys. t. To o ponad 8% mniej niż na początku 2019 r. Kierunki były zdominowane przez jednego odbiorcę – najwięcej unijnego surowca trafiło do Wielkiej Brytanii, która raportowana jest jako kraj spoza UE (119,8 tys. t, czyli 34% ogółu). Kolejnymi odbiorcami były Hongkong (17,5 tys. t, 5%) i Ghana (16 tys. t, 4,6%). Import bydła i wołowiny do krajów UE był wyraźnie niższy niż przed rokiem. W okresie I-IV 2020 r. wolumen z zewnątrz wyniósł 123,3 tys. t. To o 22% mniej niż na początku 2019 r. Głównym pozaeuropejskim dostawcą była Brazylia (29 tys. t, czyli 23,5% całości). Największym wskazanym dostawcą jest jednak Wielka Brytania z 38,3 tys., co stanowi 31% ogółu.

Według wstępnych danych MRiRW w pierwszym kwartale 2020 r. krajowy eksport żywego bydła osiągnął 3,25 tys. t. To o prawie 26% więcej niż w 2019 r., kiedy wolumen wyniósł niemalże 2,3 tys. t. Głównym odbiorcą polskiego bydła były Włochy, dokąd trafiły sztuki o łącznej wartości prawie 3,3 mln EUR. Wyższy w analizowanym okresie był także eksport wołowiny. Wolumen w trzech pierwszych miesiącach 2020 r. wyniósł 92 tys. t i był o 5% wyższy niż rok wcześniej. Także w tym przypadku to właśnie do Włoch trafiło najwięcej surowca. Mimo większego wywozu r/r widać już w tym okresie symptomy spowolnienia spowodowane pandemią Covid-19. Import żywego bydła do Polski zmniejszył się o 17% r/r i na początku 2020 r. wyniósł 7,8 tys. t. Dostawcą na polski rynek były przede wszystkim Słowacja i Litwa. Przywóz wołowiny także zmniejszył się. Z 5,6 tys. t w I-III 2019 r. do 4,9 tys. t w I-III 2020 r. (-11,8% r/r). Mięso pochodziło głównie z Czech, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Wzrost ceny żywca wołowego
Krajowa średnia cena żywca wołowego w połowie czerwca wyniosła 6,08 zł/kg (dane MRiRW). To o 18 groszy więcej niż przed miesiącem (2,7%). W porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem cena jest o niecały 1% niższa.

GUS w opublikowanym raporcie z cenami produktów rolnych w maju wskazuje, że cena kilograma żywca wołowego wzrosła o 10 groszy do 6,12 zł. To o 1,7% więcej niż w kwietniu i o 4,5% mniej niż przed rokiem, w maju 2019 r.

Po kwietniowych i majowych spadkach na rynku bydła w krajach UE nastąpiło ożywienie. Z wyjątkiem Hiszpanii ceny u wszystkich głównych producentów wzrosły w stosunku do danych sprzed miesiąca. Z kolei w maju średnia cena 100 kg tuszy (MPC) wyniosła 348,04 EUR, co było wartością o 0,9% niższą niż w kwietniu.

 

 

Źródło: ING Bank Śląski

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…