Komunikat PROCAM - Omacnica prosowianka oraz mszyce zbożowe na polach kukurydzy

11 sierpień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Mszyce zbożowe Fot. PROCAM

PROCAM opublikował komunikat dotyczący wyników lustracji pól kukurydzy. Uprawy najczęsciej atakuje omacnica prosowianka, rolnica zbożówka lub mszyce zbożowe. 

Doradcy PROCAM sporządzili komunikat dotyczący skuteczności działania OstriniaSTOP oraz innych środków (w tym insektycydów). Fotografie przedstawiają efekt lustracji kukurydzy cukrowej z okolic Tczewa. Pierwsze objawy żerowania omacnicy prosowianki należy szukać na kwiatach męskich, w postaci odchodów (niekiedy zbitych w baryłki) wylęgłych gąsienic którepo żerowaniu.

Omacnica zycierolnika

                                                                    Omacnica samica L i samiec R

Dalsza migracja żerujących gąsienic omacnicy prosowianki powinna znajdować się w pędzie głównym, gdzie znajdują się większe ilości śladów po gąsienicach, które zatrzymują się na węźle nad liściem przy pędzie głównym. Powyżej znalezionego otworu powinna znajdować się żerująca gąsienica, zdejmując delikatnie nożem kolejne warstwy pędu zostają odsłonięte żerujące gąsienice motyla.

slady gasienice zycierolnika

                                                                          Zbrylowane ślady po żerowaniu gąsienic

Duża skuteczność preparatu OstriniaSTOP
W komunikacie czytamy, że wykonywane lustracje plantacji kukurydzy w województwie pomorskim wykazały w tym roku dużą skuteczność zabiegów preparatem bakteryjnym OstriniaSTOP. Może być to spowodowane dużą wilgotnością w łanie i dobrym zasiedleniem kolonii bakteryjnych. Kolonie te uniemożliwiają prawidłowy rozwój szkodnika, od składania jaj, po wyląg i żerowanie małych oraz dużych gąsienic. Wystawione pułapki świetlne na terenie całej Polski w dalszym ciągu wyłapują nalatujące szkodliwe motyle i stanowią duże zagrożenie (nie wszystkie motyle w pułapce to omacnica, wiele z nich to chociażby rolnica zbożówka, której w tych dniach przypada wylot).

Pułapka swietlna

                                                                               Pułapka świetlna

Zwracamy także uwagę na bardzo duże obłożenie wiech męskich przez mszyce zbożowe, które w takim obłożeniu stanowią większe zagrożenie niż omacnica prosowianka, a następnie w przelotach na oziminy zbóż stają się wektorem wirusa żółtej karłowatości jęczmienia.

 

Mszyce zbożowe

                                                                                Mszyce zbożowe

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…