Wzrost dochodów z eksportu polskich towarów rolno-spożywczych

19 listopad 2020
(0 Głosów)
Autor 
W okresie trzech kwartałów 2020 r. produkty rolno-spożywcze były eksportowane z Polski przede wszystkim na rynek unijny

Pierwsze trzy kwartały 2020 r. zakończyły się wzrostem przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. W okresie od stycznia do września 2020 r. wartość wyeksportowanych towarów wyniosła 25,1 mld EUR i była o 1,6 mld EUR większa niż rok wcześniej (wzrost o 6,7%). Jednocześnie import do Polski osiągnął 16,5 mld EUR i był o 4,8% wyższy niż przed rokiem.

- Zaprezentowane dane potwierdzają, że krajowi przedsiębiorcy branży rolno-spożywczej bardzo dobrze radzą sobie na rynku międzynarodowym pomimo ograniczeń wprowadzanych z powodu pandemii koronawirusa. W mojej ocenie bardzo pozytywnym aspektem jest, że tempo wzrostu naszego eksportu przewyższa dynamikę wzrostu importu, co sprawia, że stale umacniamy pozycję Polski, jako eksportera netto – podkreśla Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR.

 

Co miało wpływ na wzrost polskiego eksportu
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wyjaśnię, że do wzrostu wartości polskiego eksportu w dużym stopniu przyczyniła się deprecjacja waluty krajowej względem euro i dolara amerykańskiego, mająca miejsce w pierwszym kwartale br. oraz nadal korzystny dla eksporterów kurs złotego w kolejnych miesiącach. Miało to pozytywny wpływ na konkurencyjność cenową produkowanych w Polsce artykułów rolno-spożywczych na rynku międzynarodowym.

- Bardzo dobre wyniki sprzedaży zagranicznej w pierwszym kwartale br. to także zasługa konkurencyjności jakościowej polskich produktów oraz umiejętność dostosowywania oferty asortymentowej przez naszych rodzimych przedsiębiorców do zróżnicowanych preferencji konsumentów zagranicznych – podkreślił Dyrektor Marcin Wroński.

 

Gdzie trafia polska żywność
W okresie trzech kwartałów 2020 r., podobnie jak w latach poprzednich, produkty rolno-spożywcze były eksportowane z Polski przede wszystkim na rynek unijny. Dostawy do krajów UE wygenerowały 20,1 mld EUR (wzrost o 4%), co stanowiło 80% przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem.

- Rozwój eksportu na rynek UE jest bardzo optymistyczną przesłanką dla polskiej gospodarki żywnościowej, ale dostrzegalną tendencją jest również duży wzrost wartości sprzedawanych produktów na rynki zlokalizowane poza Unią Europejską – podkreślił Dyrektor Marcin Wroński.

Na rynki  pozaunijne w okresie styczeń–wrzesień 2020 r. z Polski wyeksportowano produkty rolno-spożywcze o wartości 5,0 mld EUR wobec 4,3 mld EUR przed rokiem, co oznaczało wzrost o 17%.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KOWR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…