Hodowcy powinni zwrócić szczególną uwage na bioasekurację

26 listopad 2020
(0 Głosów)
Autor 
Minister Grzegorz Puda słucha wystąpienia GLW Bogdana Konopki Fot. M. Kaproń/ MRiRW

Minister rolnictwa Grzegorz Puda zaapelował do hodowców o utrzymywanie wzmożonych zasad bioasekuracji. Dzisiejsza konferencja poświęcona była aktualnej sytuacji w zakresie chorób zakaźnych zwierząt na terenie Polski.

W konferencji brali również udział dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk oraz główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka.

U polskich norek nie wykryto koronawirusa
- W ostatnich doniesieniach medialnych podawano, że gdańscy naukowcy wykryli pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2 u norek hodowlanych. Natychmiast po tym doniesieniu zleciłem pobranie próbek od potencjalnie zakażonych zwierząt i ponowne ich przebadanie w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach  ponieważ tylko wyniki badań z urzędowych laboratoriów weterynaryjnych, a także z laboratorium referencyjnego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego PIB w Puławach, mają charakter urzędowy. Ujemne wyniki badań nie potwierdziły doniesień medialnych – powiedział minister Grzegorz Puda.

Szef resortu rolnictwa poinformował również, że przygotowywane są projekty rozporządzeń, które mają umożliwić podejmowanie skutecznych działań administracyjnych na wypadek stwierdzenia choroby norek w  wyniku zakażeń SARS-CoV-2.

Przygotowywane jest wsparcie dla hodowców norek objętych w ramach zwalczania zakażeń SARS-CoV 2 nakazami i zakazami wydawanymi przez organy inspekcji weterynaryjnej Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach Krzysztof Niemczuk przedstawił działania realizowane w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

Grypa ptaków ponownie w Polsce
Oprócz podejrzenia wystąpienia  SARS-CoV2, czego na szczęście nie potwierdziły badania przeprowadzone w Instytucie w Puławach mamy do czynienia z grypą ptaków.

Czytaj również >> Grypa ptaków dotarła do Polski. Pierwszy przypadek pojawił się w Wielkopolsce

- Niestety mamy już w Polsce przypadki grypy ptaków na terenie Wielkopolski. To oczywiście ogromne straty dla hodowców. Zleciłem opracowanie rozwiązań pomocowych dla poszkodowanych rolników, a także monitorowanie ptactwa dzikiego – powiedział minister Grzegorz Puda.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział zwiększenie kontroli weterynaryjnych, zwłaszcza dużych hodowli. Dotyczy to w szczególności obszaru, na którym ostatnio pojawił się wirus. Zapewnił jednocześnie, że przygotowujemy się na ewentualność zamykania w pomieszczeniach drobiu z wolnego wybiegu.

 

ASF niszczy polską hodowlę
Trzecia choroba zakaźna, o której była mowa na dzisiejszej konferencji to ASF.

– Zleciłem przegląd w zakresie przestrzegania zasad bioasekuracji przede wszystkim dużych gospodarstw – powiedział minister i dodał, że – pracujemy nad przepisami dotyczącymi bioasekuracji, które muszą być dostosowane do specyfiki, rozmiaru i technologii chowu w gospodarstwach, bo tylko wówczas będzie ona skuteczna.
Minister Grzegorz Puda podkreślił, że nie bez znaczenia jest również rola i świadomość właścicieli stad i pracowników gospodarstw.

- W kwestii  dzików będę wnioskować o ograniczenie pogłowia dzików zwłaszcza, że poza zagrożeniem zakażeń są także skargi pochodzące od rolników na duże szkody jakie robią te zwierzęta w uprawach – poinformował szef resortu rolnictwa.

Minister Puda zwrócił się do Ministra Zdrowia o wyrażenie zgody na możliwość organizowania polowań zbiorowych, ale tylko w zakresie polowań na dziki.

Główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka przedstawił działania Inspekcji Weterynaryjnej. Poinformował, że w tym roku stwierdzono 3600 przypadków ASF u dzików i 103 ogniska. Zapewnił, że cały czas trwają poszukiwania padłych dzików, aby maksymalnie ograniczyć możliwości rozszerzania się choroby.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródlo: MRiRW

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…