Masz do odebrania przesyłkę z paczkomatu? Uważaj na wiadomości SMS

17 styczeń 2021
(0 Głosów)
Autor 
SMSy i linki do paczkomatów mogą być fałszywe

Oszuści działają i wykorzystują ludzki pośpiech, nieuwagę, czy też niewiedzę. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość zdobycia pieniędzy.

Przekonała się o tym 34-latka, która oczekując na odbiór przesyłki w paczkomacie, weszła w przesłanego za pomocą SMS-a linka, za pomocą którego miała otrzymać kod umożliwiający odbiór przesyłki. Kod nie przyszedł, za to ktoś przejął jej konto bankowe i wziął na jej dane kredyt na kwotę ponad 26 tysięcy złotych. Apelujemy o zachowanie ostrożności i uważne czytanie otrzymanych SMS-ów, zwłaszcza gdy oczekujemy na przesyłkę.

SMSy i linki mogą być podejrzane

Pojawiają się kolejne informacje o działaniach przestępców i osobach, które stały się ich ofiarą. Czasami wystarczy tylko chwila, żeby stracić pieniądze. Boleśnie przekonała się o tym 34-letnia mieszkanka powiatu krośnieńskiego, która po raz pierwszy postanowiła skorzystać z odbioru przesyłki w paczkomacie. W dniu, w którym oczekiwała na przyjście przesyłki do paczkomatu, otrzymała SMS-a z informacją, że paczka czeka na odbiór i kod otrzyma po pobraniu aplikacji. Kobieta, będąc przekonaną, iż wiadomość wysłana została z firmy kurierskiej, weszła w podany link, gdzie została przekierowana na stronę, jak się później okazało bardzo podobną do strony firmy kurierskiej, z której usług korzystała. Kilkukrotnie próbowała pobrać znajdującą się tam aplikację, jednak bezskutecznie. Nie wzbudziło w niej to jednak żadnych obaw i uznała, że kod przyjdzie później. Przerażenie nastąpiło dopiero w chwili, gdy sprawdziła stan konta. Wówczas okazało się, że ktoś zaciągnął na jej dane kredyt w wysokości ponad 26 tysięcy złotych, a następnie wykonał przelew na kwotę 20 tysięcy złotych oraz dwie wypłaty płatnością mobilną, każdy na kwotę 3 tysięcy złotych. Gdy zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa, sprawę natychmiast zgłosiła do banku i na policję.

Czytaj także > > Oszuści proponują starszym osobom zakup testu na koronawirusa

Mając powyższą sytuację na uwadze, pamiętajmy, żeby przede wszystkim uważnie czytać otrzymane SMS-y i e-maile. Wejście w otrzymany link i postępowanie  zgodnie z instrukcjami powoduje zainstalowanie na telefonie złośliwego oprogramowania, które może doprowadzić do przejęcia danych na telefonie, a w konsekwencji pieniędzy na koncie.

 

Źródło: (KWP w Gorzowie Wlkp. / kp)

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…