Konferencja online szkół rolniczych - nowy kierunek nauczania, patriotyzm młodzieży i pamięć historyczna

23 kwiecień 2021
(0 Głosów)
Autor 
Sekretarz stanu Szymon Giżyński oraz dyrektor Robert Jakubik podczas konferencji fot. MRiRW

Podczas konferencji organizowanej w formule zdalnej, omówiono nie tylkosprawy organizacyjne, związane z funkcjonowaniem resortowych szkół rolniczych, w tym przede wszystkim wprowadzenie nowej umiejętności zawodowej „Prowadzenie przedsiębiorstwa rolnego z wykorzystaniem nowoczesnych metod zarządzania”.

 

Spotkanie wykorzystano także do omówienia możliwości współpracy resortowych szkół rolniczych z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Ośrodkami Doradztwa Rolniczego, a także udziału szkół w projekcie „Sztuczna inteligencja w rolnictwie” oraz w konkursie poświęconym „Zielonemu ładowi i rolnictwu ekologicznemu”.

 

Sekretarz stanu  Szymon Giżyński. podziękował dyrektorom za ich pracę w okresie pandemii.

 – Pracujecie państwo w wyjątkowo trudnych czasach, wymagających dużej odpowiedzialności, zapewnienia bezpieczeństwa młodzieży i pracownikom szkoły, ale także podstawowych standardów edukacji i wychowania patriotycznego. Radzicie sobie z tym państwo bardzo dobrze. Powstają również nowe, ambitne pomysły. Nie zatracane są w tym wszystkim  więzi między nauczycielami a młodzieżą – powiedział wiceminister Giżyński i podkreślił stały rozwój sieci szkół ministerialnych.

W przyszłym roku do 59. placówek dołączą dwie kolejne: w Sędziejowicach w powiecie łaskim oraz w Bożkowie, w powiecie kłodzkim.

 

Jednymi z najbardziej popularnych obecnie kierunków kształcenia oferowanych młodzieży są technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik weterynarii.

Wpisują się one znakomicie w przyszłość polskiego rolnictwa, dają perspektywy pracy, szanse na prowadzenie własnego gospodarstwa.

 

- Zależy nam na tym, aby młodzi ludzie osiadali na swoim i uprawiali ojczystą ziemię według najlepszych standardów technicznych i organizacyjnych wzorców. Dlatego warta zauważenia jest informacja Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie - na temat projektu Sztucznej Inteligencji w rolnictwie. W tym kontekście cieszy wprowadzenie do programu nauczania dodatkowej umiejętności zawodowej przygotowanej w Departamencie Oświaty i Polityki Społecznej MRiRW: „Prowadzenie przedsiębiorstwa rolnego z wykorzystaniem nowoczesnych metod zarządzania”. Nowy kierunek dotyczy misji wychowawczej i edukacyjnej naszych szkół, będzie jednym z najbardziej pożądanych w  najbliższej przyszłości – zaznaczył sekretarz stanu Szymon Giżyński.

Wiceminister omówił także potrzebną wobec wyzwań demograficznych akcję popularyzacyjną szkół rolniczych w TVP, która potrwa do czerwca.

Zarekomendował również dalszą współpracę  z instytucjami wspierającymi rolnictwo, takimi jak Ośrodki Doradztwa Rolniczego, KRUS, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Podziękował także za organizację i duży sukces pierwszego konkursu -  w zamyśle  i formule wychowania patriotycznego - pod nazwą „Niepodległa piórem i obiektywem”.

Będziemy kontynuować ten edukacyjny, zrealizowany w duchu polskiej pamięci historycznej pomysł, bo ujawnił wiele artystycznych talentów i piękne postawy patriotyczne. Pożytki są wielkie i zmotywowani plonami konkursu przygotowujemy jego następną edycję – informował sekretarz stanu Szymon Giżyński.

 

 

Źródło:MRiRW

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…