Lipcowe Święto Polskiej Borówki

02 lipiec 2021
(0 Głosów)
Autor 
Dni Polskiej Borówki fot. mat. prasowe

1 LIPCA - Dzień Polskiej Borówki to święto wszystkich miłośników owoców i aktywnego stylu życia. Od pierwszych obchodów Dnia Polskiej Borówki minęło 5 lat. Święto zasłużyło się w promocji nie tylko tego gatunku. Borówka jak magnes przyciągnęła do siebie wiele innych środowisk producentów.

Jest wizerunkowym motorem promocji polskich superowoców. Udanego sezonu 2021 życzyli m.in. Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, Ireneusz Komorowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej (SPBA) oraz Anna i Andrzej Derlukiewicz, rodzice 8 miesięcznej Hani, która otrzymała przywilej otwarcia sezonu.


Uroczystości odbyły się na warszawskim Placu Konesera. Degustacja w wykonaniu najmłodszego plantatora oficjalnie otworzyła sezon zbiorów borówki w Polsce. W asyście ludzi zawodowo związanych z produkcją i promocją borówki wysokiej, plantatorów i jej przetwórców, dokonała tego Hanna Derlukiewicz z Łomaz, w województwie Lubelskim.


- Nasza córka otworzyła sezon zbiorów borówki. Bardzo się z tego cieszymy. Zajmujemy się borówką już długie lata. W tym roku wygraliśmy konkurs. Nasza piękna córcia otrzymała ten sympatyczny przywilej. Z tego miejsca wszystkim plantatorom życzymy pogody, rak do pracy i owocnych zbiorów – mówili Anna i Andrzej Derlukiewicz.


Liderzy sektora złożyli życzenia plantatorom i konsumentom. Głos zabrali m.in. Witold Boguta - prezes KZGPOiW, Ireneusz Komorowski - prezes SPBA, dr Barbara Groele - sekretarz Generalny Stowarzyszenia KUPS, Andrzej Krupiński – Prezes Stowarzyszenia Plantatorów Jagody Kamczackiej, Maciej Majewski – Prezes Stowarzyszenia Sady Grójeckie oraz Piotr Nowak, plantator i przetwórca aronii, członek władz Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska”.


- Znakomicie zorganizowana impreza jubileuszowa. Cieszymy się, że mogliśmy tu wspólnie z innymi plantatorami świętować Dzień Polskiej Borówki. Zawsze staraliśmy się jako plantatorzy borówki kibicować innym gatunkom, no i cieszę się, że inne gatunki nam się odwdzięczają. Jesteśmy razem – mówił Ireneusz Komorowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej.

Czytaj również >>  Dzień Polskiej Borówki jest symbolicznym początkiem zbiorów

Święto było okazją do pokazania współpracy całego sektora. Zaprezentowano wyniki badań konsumpcji wielu gatunków oraz ideę organizacji odbywających się od 1,5 roku regularnych spotkań branży z ludźmi mediów.


Podsumowywanie czerwca pokazało, że rośnie wskaźnik „Wczoraj na talerzu”. Wskaźnik ten pokazuje udział owoców i warzyw w diecie Polaków. Oddaje jakość naszej diety i sugestywnie przypomina, iż warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego co jemy. Czym Polacy kierują się kupując owoce i warzywa? – omawiała Agata Zadrożna, ekspert Kantar Public.


Rolę jedzenia w powstrzymaniu starzenia oraz nową formę prezentacji zaleceń żywieniowych zaprezentowała Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk kliniczny, „Z kaloriami na pieńku”.


Ostatni rok przyniósł spektakularny wzrost świadomości żywieniowej Polaków. Z 42% do 58% wzrósł odsetek konsumentów, którzy są świadomi korelacji jakości tego co spożywamy i odporności. Owoce znalazły się na I miejscu listy produktów, których Polacy chcą jeść więcej (38%).


Zaprezentowano Jagodowy Raport na temat konsumpcji polskich superowoców. Podsumowano w nim 1,5 roczne wyniki badań deklaracji konsumpcji owoców jagodowych. Omówił go Maciej Dolata z INSPIRE smarter branding oraz Kuba Antoszewski z Kantar Polska.


Koktajle z najświeższych owoców sezonowych serwował Frankie’s. Obchody uatrakcyjniły występy zespołu jazzowego Dizzy Boyz Brass Band.

Przygotowaliśmy bardzo borówkowe lato


- Sezon dokładnie utrafił w 1 lipca. Dzisiaj zbieramy pierwsze owoce, nie spod okryć, tylko z otwartych plantacji. Możemy delektować się ich smakiem. Duże otwarcie już w sobotę. Na Plac Konesera trafi masa owoców. Będzie można posłuchać ciekawych historii o owocach, zakupić piękne krzewy borówki i spróbować owoców w daniach i deserach przygotowanych przez tutejszych restauratorów. Przygotowaliśmy bardzo borówkowe lato. Od 1 lipca, przez cały ten miesiąc, przez sierpień, i przez wrzesień. Zapraszamy na borówki! - podsumowywał Ireneusz Komorowski, prezes zarządu SPBA.


Owocowe lato w Koneserze

Producenci zaprosili na owocowy, kory już w sobotę 3 lipca otwierają na Placu Konesera w Warszawie. W cztery wakacyjne soboty - 3 lipca, 17 lipca, 31 lipca, 21 sierpnia 2021 roku – umożliwią zakupy prosto od szkółkarzy, plantatorów i przetwórców. W roli głównej polskie superowoce - jagoda kamczacka, borówka, agrest, truskawki, maliny, czarna oraz czerwona porzeczka, jeżyny i aronia. Wszystko „od pola na talerz”, w jednym miejscu, dzięki współpracy plantatorów i Szefów Kuchni! Więcej informacji na temat owocowego lata w Koneserze na stornie PolskieSuperowoce.pl
Źródło: KZGPOiW

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…