Ilość plastiku na Ziemi porównywalna do miliarda słoni

21 lipiec 2017
(0 Głosów)
Autor 

Na Uniwersytecie Kalifornijskim dokonano pierwszej globalnej oceny, dotyczącej całkowitej ilości wyprodukowanego plastiku na świecie w ciągu ostatnich 65 lat.

Czasopismo Science Advances podaje, że liczba ta wynosi 8,3 miliarda ton. Tak ogromna masa plastiku odpowiada wadze miliarda słoni.

Naukowcy ustalili, że połowa z 8,3 miliarda ton powstała zaledwie w ciągu ostatnich 13 lat. Aktualnie ponad 70% całkowitej produkcji plastiku znajduje się wśród odpadów, między innymi na wysypiskach śmieci oraz w oceanach.

 

Jedynie 9% wyprodukowanego plastiku zostało poddane recyklingowi. Około 12% zostaje spalanych, a 79% trafia na wysypiska. Plastikowe opakowania są używane przez mniej niż rok,
a najdłużej stosowane plastikowe produkty utrzymują się w budownictwie oraz w maszynach.

Produkcja przedmiotów z tworzyw sztucznych ciągle przyspiesza, ze względu na ich szeroką możliwość w zastosowaniu oraz wytrzymałość. Naukowcy szacują, że do 2050 roku nagromadzimy już 12 miliardów ton plastikowych odpadów - przy obecnych wskaźnikach recyklingu: Europa (30%), Chiny (25%), Stany Zjednoczone (9%). Plastikowe przedmioty, takie jak opakowania, są stosowane przez bardzo krótki okres czasu, a następnie zostają wyrzucane. Żadne z powszechnie stosowanych tworzyw sztucznych nie ulega biodegradacji.

 

Źródło: http://zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…