W Niemczech wyginęło prawie 80 proc. owadów!

24 październik 2017
(0 Głosów)
Autor 
Fot. Elżbieta G.

Niemcy zbadali ilość owadów na obszarach chronionych. Wynik jest zdumiewający, ponieważ w ciągu 30 lat wyginęło ponad 75 % owadów.

Badanie oparte na pomiarach liczebności wszystkich owadów występujących na 63 chronionych obszarach przyrody w Niemczech prowadzono przez 27 lat od 1989 roku. Zebrane dane zawierają informacje na temat tysięcy różnych owadów, takich jak pszczoły, motyle czy ćmy.

To pierwsze badanie, które przeanalizowało całkowitą liczebność owadów latających i potwierdziło ono nasze najgorsze obawy – powiedział Caspar Hallmann z Uniwersytetu im. Radbounda w Nijmegen w Holandii.

Naukowcy twierdzą, że drastyczny 75 % spadek liczebności owadów występuje niezależnie od ich naturalnych siedlisk, użytkowania tych gruntów przez człowieka i panujących na nich warunków pogodowych. W chwili obecnej przyczyna zjawiska jest wciąż nieznana.

Odkrycie jest tym bardziej niepokojące, gdy weźmie się pod uwagę, że wymieranie owadów zachodzi także w rezerwatach przyrody, które mają na celu chronić owady i inne gatunki zwierząt. Wymieranie owadów ma daleko idące konsekwencje dla całych ekosystemów, ponieważ stanowią one źródło pożywienia dla wielu ptaków, płazów, nietoperzy oraz gadów. Rośliny także są uzależnione od owadów, które pomagają im w zapylaniu. Póki co nikt nie ejst w stanie odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób zatrzymać ten nieodwracalny dla Ziemi proces.

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…