Ponad połowa aplikacji zbiera o nas wrażliwe dane

27 styczeń 2018
(0 Głosów)
Autor 
Po 25 maja wejdzie w życie nowa polityka prywatności Europen Union’s General Data Protection Regulation

Przeprowadzone badania wskazują, że więcej niż 55% aplikacji w telefonie nie spełnia standardów polityki prywatności, która zostanie wprowadzona w Unii Europejskiej i jest przyjęta przez Google Play.

Po 25 maja ma wejść w życie nowa polityka prywatności (Europen Union’s General Data Protection Regulation), która będzie wymagała od aplikacji w telefonie informowania użytkowników o tym, że jakiekolwiek dane zostają przekazane do podmiotów zewnętrznych. Ponadto każdy użytkownik aplikacji będzie musiał zostać poinformowany o możliwości zażądania usunięcia wszelakich zgromadzonych na swój temat danych z serwerów tych firm.

 

Nowa polityka prywatności Google Play ograniczy gromadzenie danych przez aplikacje w telefonie

Już od lutego, dzięki nowej polityce prywatności Google Play dostosowanej do nadchodzącej regulacji, aplikacje będą mogły żądać od użytkownika tylko i wyłącznie danych niezbędnych dla swojego podstawowego funkcjonowania. Jakiekolwiek wykroczenia w tej kwestii mają skutkować kolosalnymi karami finansowymi pokrywanymi przez producentów aplikacji.

 

SafeDK bada dostosowanie aplikacji w telefonie do nadchodzących standardów

SafeDK, które zajmuje się kontrolowaniem jakości oprogramowania aplikacji mobilnych, przeprowadziło badania dotyczące spełniania przez aplikacje nadchodzących standardów. Ich wyniki okazały się niepokojące, ponieważ ponad połowa ze zbadanego tysiąca aplikacji miała przynajmniej jedną funkcję, która narusza wrażliwe prywatne dane użytkownika, chociaż nie potrzebowała ich do poprawnego funkcjonowania. Do najczęstszych nadużyć dochodziło w obszarze kontroli lokalizacji użytkownika (26 procent) oraz w kwestii zbierania danych na temat innych aplikacji zainstalowanych na urządzeniu mobilnym (40 procent).

blog trendsaug privatedata

Źródło: SafeDK (www.blog.safedk.com)

 

Niezauważalna lista aplikacji w telefonie motorem do wprowadzenia restrykcyjnej polityki prywatności

Kontrowersje budzi sam fakt, że oprogramowanie na naszych telefonach zbiera dane na temat listy zainstalowanych przez nas aplikacji bez pytania czy widocznego, oczywistego dla przeciętnego użytkownika śladu. Google uznało to za przykład jawnego nadużycia, który był jednym z motywatorów doprowadzających firmę do sformułowania nowej, bardziej restrykcyjnej polityki prywatności. Średnia liczba aplikacji zainstalowanych przez użytkownika na telefonie wynosi 18.5.

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…