Nissan pracuje nad samochodem sterowanym myślami

05 luty 2018
(0 Głosów)
Autor 
Za pomocą systemu B2V będzie też może włączyć klimatyzator lub podgrzewane siedzenia, a także sterować wycieraczkami czy nawigacją

Firma Nissan przystąpiła do nowego programu badawczego, którego celem jest stworzenie interfejsu mózg-samochód (B2V - Brain to Vehicle). Zakłada się, że nowa technologia pozwoli prowadzić pojazd za pomocą myśli.

Nowatorski system firmy Nissan odczytuje sygnały pochodzące z mózgu i w ten sposób jest w stanie przewidzieć działania, które zamierza podjąć kierowca. System B2V na przykład będzie w stanie nacisnąć na pedał gazu lub zahamować szybciej niż może to uczynić kierowca. Technologia oparta jest na metodzie elektroencefalografii (EEG).

Na głowie kierowcy umieszcza się elektrody, które rejestrują aktywność mózgu a algorytmy sztucznej inteligencji będą interpretować te sygnały przesyłając je do systemów pojazdu. Według specjalistów z Nissana, system B2V będzie w stanie skrócić prędkość reakcji nawet o pół sekundy.

 

System B2V kontra samochody autonomiczne

Zdaniem ekspertów, B2V będzie czymś innym od systemów autonomicznej jazdy, forsowanych jako wizja przyszłości, gdzie ludzie oddadzą kontrolę nad jazdą samym pojazdom. Filozofia działania technologii B2V jest pod tym względem odwrotna, co powoduje, że nie ma takich obaw co do moralności wyborów maszyny, gdy musi wybrać mniejsze zło w przypadku kolizji drogowej.

Za pomocą systemu B2V będzie też może włączyć klimatyzator lub podgrzewane siedzenia, a także sterować wycieraczkami czy nawigacją satelitarną.

Źródło: tylkonauka.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…