DARPA pracuje nad owadami, które miałyby ochraniać uprawy przed klęskami

10 październik 2018
(0 Głosów)
Autor 
Agencja rządowa DARPA zajmuje się rozwijaniem technologii dla użytku militarnego Fot.zmianynaziemi.pl

Amerykańska agencja rządowa DARPA od 2016 roku pracuje nad programem „Insect Allies”. Rozwijana jest koncepcję, która zakłada uwalnianie do środowiska insektów zarażonych zmodyfikowanymi genetycznie wirusami, które miałyby chronić rośliny uprawne np. przed suszą lub niebezpiecznymi patogenami.

Zdaniem naukowców, program rządowy może naruszać Konwencję o Broni Biologicznej.

„Insect Allies” oficjalnie skupia się na ochronie upraw przed zagrożeniami, takimi jak klęski żywiołowe, ale też przed działaniami, podejmowanymi przez wrogie państwa. Z pomocą modyfikowanych genetycznie wirusów, zarażone insekty miałyby dostarczać roślinom konkretne geny, które np. chroniłyby je przed suszą, powodziami lub mrozem. Agencja DARPA chce opracować szybszą i elastyczniejszą metodę ochrony roślin uprawnych.

 

Modyfikowane owady to niebezpieczna broń biologiczna

Naukowcy z Uniwersytetu w Freiburgu alarmują, że program DARPA może mieć również zastosowanie jako broń biologiczna. Zmodyfikowane genetycznie wirusy można w łatwy sposób dostarczać z pomocą oprysków. Projekt „Insect Allies” skupia się jednak na nowej łatwiejszej metodzie dostarczania wirusów GMO i równie dobrze może posłużyć np. do osłabienia lub zniszczenia upraw w innych krajach. Lista potencjalnych zastosowań jest bardzo długa.

Bardzo niepokojący jest fakt, że pPo uwolnieniu zarażonych insektów do środowiska naturalnego, wirusy rozprzestrzeniałyby się poza jakąkolwiek kontrolą człowieka. Projekt agencji DARPA posiada duży potencjał ofensywny, a zapewnienia o jego pokojowym charakterze nie są przekonywujące. Wystarczy przypomnieć, że DARPA zajmuje się rozwijaniem technologii dla użytku militarnego.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…