Powstały miniaturowe roboty na wzór muszki owocówki

23 październik 2018
(0 Głosów)
Autor 
Latający robot DelFly został opracowany przez naukowców z Delft University of Technology w Holandii Fot. zmianynaziemi.pl

Globalny problem związany ze spadkiem liczby owadów zapylających może okazać się niezwykle poważny, ponieważ jedna trzecia roślin na świecie jest zapylana właśnie przez owady. Naukowcy znaleźli futurystyczne rozwiązanie tego problemu – miniaturowe roboty-owady.

Latający robot DelFly został opracowany przez naukowców z Delft University of Technology w Holandii. Futurystyczny wynalazek został stworzony na wzór muszki owocówki i pewnego dnia może zostać wykorzystany do zapylenia roślin tam, gdzie zabraknie owadów.

 

Roboty inspirowane prawdziwymi owadami zapylającymi

Roboty są większe od prawdziwych owadów. Większy model ma rozpiętość skrzydeł równą 33 centymetry, a mniejsza wersja 10 centymetrów. Mimo że roboty wciąż są modyfikowane i rozwijane, badacz Matěj Karásek powiedział, że zespół nie próbuje stworzyć replik owadów, a jedynie inspirować się nimi.

 

Ochrona owadów zapylających priorytetem dla ludzkości

Nie powinniśmy rezygnować z prób ochrony pożytecznych insektów tylko dlatego, że udało się wynaleźć technologiczną alternatywę. Szokujące badanie z zeszłego roku wykazało, że trzy czwarte owadów latających w Niemczech zniknęło w ciągu zaledwie 30 lat. Trend ten utrzymuje się prawdopodobnie na całym świecie.

Jednym z zabójczych czynników są pestycydy używane w rolnictwie na całym świecie. Unia Europejska zakazała ostatnio trzech kluczowych typów insektycydów, o których wiadomo, że szkodzą pszczołom. Jednak wciąż istnieje potrzeba gruntownych zmian jeśli chodzi o stosowanie trujących środków.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…