Kary dla Apple i Samsunga za celowe spowalnianie swoich telefonów

31 październik 2018
(0 Głosów)
Autor 
Posiadacze Samsunga Note 4 byli zachęcani do zainstalowania aktualizacji przeznaczonej dla nowszego modelu, Note 7

Włoski Urząd Ochrony Konkurencji zdecydował o nałożeniu kar na firmy Apple i Samsung, które spowalniały swoje smartfony poprzez instalowanie nowych aktualizacji. Tym sposobem firmy chciały zachęcić klientów do zakupu nowych telefonów.

W związku z decyzją włoskiego organu, firma Apple została ukarana grzywną w wysokości 10 milionów euro. Samsung będzie musiał zapłacić tylko połowę tej sumy.

 

Nieuczciwe praktyki handlowe Apple i Samsunga

Dwa skomplikowane dochodzenia ujawniły, że firmy stosowały nieuczciwe praktyki handlowe, określone jako tzw. "planowane starzenie się" smartfonów.

W oświadczeniu poinformowano, że obie korporacje skłaniały konsumentów do zainstalowania aktualizacji oprogramowania, które miały na celu spowolnienie urządzenia, a nie jak pisano, poprawę jego funkcjonalności. Aktualizacje powodowały poważne awarie oraz znacznie obniżały wydajność telefonów, w ten sposób znacznie przyspieszając proces wymiany urządzenia na nowe.

Przykładem stosowania nieuczciwych praktyk było nakłanianie posiadaczy Samsunga Note 4 do zainstalowania aktualizacji przeznaczonej dla nowszego modelu, Note 7. Łatwo się domyślić, że nowe oprogramowanie nie było dostosowane do starszego urządzenia, co powodowało spadek jego wydajności.

 

Brak informacji o potencjalnych awariach po instalacji nowych sterowników

Firma Samsung bardzo często nie informowała użytkowników o potencjalnych awariach, do których mogą doprowadzić nowe sterowniki. Firma spod znaku jabłka sugerowała z kolei właścicielom iPhone'a 6 zainstalowanie oprogramowania zaprojektowanego dla iPhone'a 7, również nie informując użytkowników o możliwym zmniejszeniu wydajności i funkcjonalności urządzenia.

Apple dodatkowo nie udostępniał klientom podstawowych danych na temat baterii litowych w swoich telefonach, co sprawiło, że kara nałożona na amerykańską korporację była dwukrotnie wyższa niż grzywna dla Samsunga.

Urząd Ochrony Konkurencji nałożył także na firmy obowiązek opublikowania na swoich włoskich stronach internetowych deklaracji, że podobne praktyki nie będą miały już miejsca w przyszłości.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…