Program oceniania obywateli uznał Chińczyków za niegodnych zaufania

27 luty 2019
(0 Głosów)
Autor 
Za karę około 17,46 miliona mieszkańców nie mogło zakupić biletów lotniczych, a 5,47 miliona kolejnych nie mogło poruszać się pociągami

Już jakiś czas temu pisaliśmy o wdrażanym w Chinach programie oceniania obywateli tzw. Social Credit System, który już niebawem obejmie całe Chiny. Wspomagany przez sztuczną inteligencję program uznał miliony zwykłych mieszkańców oraz liczne firmy za „niegodne zaufania”, co powiązane jest z nakładaniem surowych kar.

Narodowego Centrum Informacji Wiarygodności Publicznej podało w specjalnie przygotowanym raporcie, że w ubiegłym roku ponad 3,59 miliona chińskich przedsiębiorstw zostało dodanych na czarną listę. Rząd zablokował im między innymi dostęp do rynków papierów wartościowych, licytowania projektów, udziału w aukcjach gruntu i emisji obligacji korporacyjnych.

Kary dla osób zdyskredytowanych przez Social Credit System
Około 17,46 miliona mieszkańców nie mogło zakupić biletów lotniczych, a 5,47 miliona kolejnych nie mogło poruszać się pociągami wysokich prędkości. Lokalne władze nakładają również dodatkowe kary na osoby „zdyskredytowane”, np. uniemożliwiając zakup lepszych ubezpieczeń, produktów zarządzania majątkiem lub nieruchomościami oraz ośmieszając ludzi poprzez udostępnianie ich informacji dla szerokiej publiki.

W całym 2018 roku, system oceniania obywateli zmusił 3,51 miliona „zdyskredytowanych osób” i podmiotów do spłacenia swoich długów i kar. Social Credit System szpieguje obywateli i przedsiębiorstwa, ocenia zachowania i dodaje lub odbiera punkty według uznania władz.

 

Cyfrowa inwigilacja na terenie całego kraju
Już za rok program cyfrowej inwigilacji będzie funkcjonował w całym kraju i obejmie łącznie 1,4 miliarda obywateli. System jest coraz częściej poddawany krytyce przez prawników i obrońców praw człowieka, lecz nikt tak naprawdę nie odważy się przeciwstawić władzy, która ma do swojej dyspozycji potężne „narzędzie perswazji”.

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…