Szwedzi zamierzają testować na osobach starszych żywność z drukarki 3D

11 marzec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Eksperyment będzie prowadzony w dwóch domach opieki w Halmstad i Helsingborg w południowej Szwecji

Nie jest nowością stwierdzenie, że z pomocą drukarek 3D możemy dziś stworzyć praktycznie wszystko. Niektóre urządzenia potrafią nawet wytwarzać jedzenie. Szwecja będzie testować „drukowaną żywność” na osobach starszych.

Państwowy instytut badawczy Rise rozpocznie projekt, który ma rozwiązać problemy z odżywianiem. Osoby starsze często mają kłopoty z przeżuwaniem i przełykaniem jedzenia, co naraża ich na niedożywienie. To właśnie technologia druku przestrzennego ma zażegnać ten problem.

Żywność z drukarki 3D w szwedzkich domach opieki
Eksperyment zostanie przeprowadzony w dwóch domach opieki w Halmstad i Helsingborg w południowej Szwecji oraz w firmie, która przygotowuje żywność szpitalną. Projekt zostanie wdrożony już jesienią bieżącego roku. W jego ramach, drukarki 3D będą drukować dowolne jedzenie, które będzie różniło się od „normalnego” jedynie pod względem konsystencji.

 

Jedzenie z drukarki 3D może być bardziej odżywcze?
Ostatecznie druk 3D może pomóc wytwarzać jedzenie, zawierające odpowiednie składniki odżywcze i witaminy. „Drukowaną żywność” będzie można łatwiej dostosować do indywidualnych potrzeb. Oczywiście miną jeszcze lata, zanim druk 3D zyska odpowiednio dużą popularność w żywieniu.

Wciąż tak naprawdę nie wiemy, czy wytwarzanie jedzenia metodą druku przestrzennego jest bezpieczne dla naszego zdrowia. Naukowcy zwykle skupiają się na ulepszaniu procesów produkcji, ale nie przeprowadzono jeszcze ani jednego badania, które skupiałoby się na zagrożeniach wynikających z poprawiania natury.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…