Jęczmień z długą historią

12 kwiecień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Na Wyspach Alandzkich u wybrzeży południowej Finlandii odkryto ziarna jęczmienia datowane na pięć tys. lat.

W Finlandii odkryto ziarna jęczmienia datowane na pięć tys. lat, co burzy dotychczasową wiedzę na temat początków jego uprawy. Odkrycie świadczy o tym, że łowcy-zbieracze zajęli się uprawą zboża dużo wcześniej niż sądzono – poinformowali na ukowcy na łamach pisma „Scientific Reports”.

Na Wyspach Alandzkich u wybrzeży południowej Finlandii odkryto ziarna jęczmienia datowane na pięć tys. lat. Wynika z tego, że uprawa zbóż rozpoczęła się na tych terenach wcześniej, niż sądzono.

Najprawdopodobniej rolnictwem na niewielką skalę zajmowali się przedstawiciele tzw. kultury ceramiki dołkowej, którzy mogli nabyć tej umiejętności od innych ludów.

Oprócz ziaren zbóż odkryto łupiny orzechów laskowych, pestki jabłek, korzenie jaskółczego ziela i owoce dzikiej róży. Na stanowisku znaleziono również kości świń.

Archeolodzy z Uniwersytetu w Helsinkach spekulują, że jęczmień mógł być nawet wykorzystywany do warzenia piwa. Jak na razie nie znaleziono jednak na to dowodów.

 

Źródło: Nauka w Polsce PAP

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…