Pierwszy lot największego samolotu na świecie

19 kwiecień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Samolot został wyprodukowany przez firmę Stratolaunch Fot. scree/Stratolaunch

Pierwszy lot gigantycznego samolot produkcji Stratolaunch miał miejsce 13 kwietnia w porcie lotniczym Mojave w Kalifornii. Masywna maszyna ma rozpiętość skrzydeł większą niż boisko do piłki nożnej i jest przeznaczona do wystrzeliwania rakiet z powietrza.

Olbrzymi samolot o nazwie Roc wzniósł się w powietrze o 6:58 rano czasu lokalnego i pozostał w w nim przez 2,5 godziny. Roc osiągnął szczytową wysokość 5180 m, a jego maksymalna prędkość wyniosła 304 km/h.

Największy samolot świata do zadań specjalnych
Samolot ten jest największym jaki do tej pory udało się zbudować. Posiada dwa kadłuby i sześć silników odrzutowych, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 117 metrów. To mniej więcej tyle samo, co Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Samolot został skonstruowany do transportu rakiet kosmicznych na wysokość około 10 700 metrów, skąd będą one mogły zostać wystrzelone na orbitę. Stratolaunch początkowo współpracował z firmą SpaceX, która miała zbudować zmodyfikowaną wersję rakiety Falcon 9, aby wystrzelić ją z gigantycznego samolotu. Firmy zerwały jednak współpracę, a Stratolaunch postanowił wykorzystać rakiety Pegasus XL wyprodukowane przez spółkę Northrop Grumman.


Zdaniem Dyrektora generalnego Stratolaunch Jeana Floyda lot testowy okazał się ogromnym sukcesem, a misja firmy będzie nadal kontynuowana.

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…