Powstały miniaturowe roboty przypominające owady

20 maj 2019
(0 Głosów)
Autor 
Bee + posiada cztery skrzydła, co pozwala na dokładne kontrolowanie lotu Fot. University of Southern California (USC)

Zespół inżynierów z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles skonstruował czteroskrzydłowego latającego robota o nazwie Bee +. Mikro-robot waży zaledwie 95 gramów. Z technicznego punktu widzenia jest dronem.

Prototyp robota powstał już w 2013 roku na Uniwersytecie Harvarda i otrzymał nazwę RoboBee. Ważący 75 gramów robot zamiast czterech skrzydeł posiadał tylko dwa, co powodowało nieregularny i niekontrolowany lot. Najnowszy model robota – Bee + posiada już cztery skrzydła, co pozwala na dokładne kontrolowanie lotu.

Największym wyzwaniem dla zespołu Bee + było dodanie i ulepszenie dodatkowych skrzydeł tak, aby waga napędzających je mechanizmów nie była zbyt duża. Naukowcy opracowali nowy mechanizm – pojedynczy pasek materiału piezoelektrycznego, który rozszerza się i kurczy, gdy prąd jest przesyłany przez niego. Zastosowanie technologii pozwoliło zmniejszyć ciężar mechanizmów o połowę.

- Proponowane podejście ma wiele zalet pod względem wagi, wymiarów, aerodynamiki, kontroli i produkcji - powiedział zespół naukowców w rozmowie z MIT Technology Review.

Bee + z technicznego punktu widzenia pozostaje dronem, ponieważ potrzebuje bazy dokującej. Umieszczenie baterii w robocie wymagałoby zwiększenia jego powierzchni oraz wagi. Przyszłe badania mogą pozwolić na miniaturyzację zasilania, przez co Bee + może stać się całkowicie autonomicznym mikro-robotem.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…