Kryzys drobiarski w Rosji przestrogą dla Polski

24 maj 2019
(0 Głosów)
Autor 
Zdaniem KIPDiP sytuacja w Rosji powinna być ostrzeżeniem dla polskiego sektora drobiarskiego

Nadwyżka w chowie brojlerów oraz niejasna sytuacja z grypą ptaków przyczyniła się do wewnętrznych kłopotów na rynku rosyjskim. Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz powinna to być przestroga dla Polski.

- Jak już kilkakrotnie informowaliśmy produkcja mięsa drobiowego w Rosji przeżywa od kilkunastu miesięcy  poważne kłopoty. U źródeł tych problemów leży nadpodaż w chowie brojlerów i  – co za tym idzie  – zbyt  duża  ilość mięsa drobiowego w stosunku do potrzeb rynku wewnętrznego - poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.  

Rosyjscy producenci drobiu nie byli w stanie  zwiększyć eksportu w taki sposób, aby zagospodarować nadwyżki wewnątrzkrajowe. Przyczyniła się do tego, między  innymi, niejasna sytuacja z grypą ptaków w Rosji i plotki o niezbyt rzetelnym raportowaniu przypadków tej  choroby. Wszystko to spowodowało, że rosyjska produkcja drobiarska spadła w pierwszym kwartale tego roku  o 6,2 procent.

 

Ostrzeżenie dla polskiego sektora drobiarskiego
- Uważamy, że sytuacja w Rosji powinna być ostrzeżeniem dla polskiego sektora drobiarskiego. Przypadek  rosyjski jest podobny do sytuacji w Polsce ze względu na bardzo wysokie krajowe spożycie mięsa drobiowego - podsumowała Izba.

Spożycie mięsa drobiowego w  Rosji sięga około 33 kg na osobę, a w Polsce około 31 kg. Średnia UE to około 24 kg, a średnia światowa  jest jeszcze niższa. KIPDiP podkreśliła, że polskie drobiarstwo na razie radzi sobie z tym problemem poprzez zwiększanie eksportu.  Niemniej, jakiekolwiek zachwianie wywozu , przy w pełni nasyconym rynku wewnętrznym, może być  początkiem dużych kłopotów całego sektora.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…