Dodatkowe fundusze na ochronę gospodarstw przed wilkami i bobrami

25 maj 2019
(0 Głosów)
Autor 
Bobry i wilki potrafią być niebezpieczne i uciążliwe dla lokalnej gospodarki, ale znajdują się pod prawną ochroną

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie otrzymał od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ponad 1,7 mln zł na ochronę upraw i zwierząt hodowlanych przed negatywnymi skutkami działań wilków i bobrów. Oba te gatunki potrafią być szkodliwe dla rolników i znajdują się pod prawną ochroną.

Dzięki wsparciu finansowemu do hodowców w województwie warmińsko-mazurskim trafi kilkanaście owczarków podhalańskich, których zadaniem będzie ochrona stad hodowlanych przed wilkami. Leśnicy i rolnicy otrzymają także niezbędne zabezpieczenia (w tym specjalne ogrodzenia) do ochrony lasów i terenów rolniczych przed aktywnością bobrów.

 

Wilki atakują stadami
Jak wskazują krajowe statystyki, odszkodowania za straty spowodowane działalnością dzikich zwierząt stale rosną. Dotyczy to także coraz liczniejszych ataków wilków na zwierzęta hodowlane. Jeszcze niedawno widywano w Polsce, i to rzadko, jedynie samotne osobniki – teraz pojawiają się już całe watahy. Podczas polowań grupowych nie boją się atakować większych zwierząt hodowlanych, a nawet ich skupisk. Jedna wataha może funkcjonować na terytorium do 1000 km kw. W ciągu doby wilk jest w stanie pokonać dystans do kilkudziesięciu kilometrów, w razie potrzeby także dość dobrze pływa.

 

Działania bobrów powodują podtopienia upraw
Kolejnym problemem rolników jest bóbr, którego krajowa populacja wynosi około 100 tys. osobników. Jego waga dochodzi do 29 kg, a żyje do 30 lat. Jest zwierzęciem silnie terytorialnym, rodzinnym. Wiedzie najczęściej nocny tryb życia. Świetnie pływa, a pod wodą bez przerwy może przebywać nawet 15 minut. Bóbr przystosowuje otoczenie środowiskowe do własnych potrzeb. Dzięki wyjątkowo silnym zębom, tzw. siekaczom, potrafi ścinać grube drzewa, zdarza się, że o średnicy do 1 m. Bobry budują tamy i żeremia, co z jednej strony jest podziwiane, ale z drugiej strony powoduje liczne szkody terenowe i poważne straty. Rolnicy i leśnicy alarmują, że działania bobrów powodują podtopienia, a nawet powodzie, które niszczą uprawy.

 

Jak przeciwdziałać powstawaniu szkód?
GDOŚ informuję, że można stosować metody zarówno nieinwazyjne, jak i humanitarne, polegające na wyposażaniu rolników i hodowców zwierząt w specjalne zabezpieczenia.

W celu przeciwdziałania szkodom powodowanym przez wilki, olsztyńska Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska planuje wykonanie ogrodzeń trwałych (z siatki) i półtrwałych (fladry, pastuchy elektryczne) wokół pastwisk i zagród, w których trzymane są zwierzęta. Hodowcom dużych stad owiec przekazane zostaną pasterskie psy stróżujące odstraszające drapieżniki. Będzie to około 15 owczarków podhalańskich, które „od szczeniaka” mają towarzyszyć stadom i przygotowywać się do ich ochrony.

W planach jest także wykonanie zabezpieczeń przed szkodami powodowanymi przez bobry, m.in. zainstalowanie urządzeń wbudowanych w tamę, które umożliwią odprowadzanie nadmiaru wody oraz regulowanie jej poziomu w rowach melioracyjnych i rzekach. Pozwoli to osiągnąć kompromis pomiędzy koniecznością żerowania bobrów a możliwością prawidłowego użytkowania rolniczego gruntów. Zadanie będzie realizowane w miejscach o największej koncentracji szkód. Z rejonów „newralgicznych” rodziny bobrowe mają być odławiane. W przypadku upraw leśnych planowane jest ogradzanie ich siatką, a starsze drzewa będą siatką owijane, co uniemożliwi bobrom ich ścinanie.

W ubiegłym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wypłaciła ok. 6 mln zł odszkodowań z tytułu zniszczeń wyrządzanych przez dzikie zwierzęta. Projekt zostanie zrealizowany do końca 2021 r.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…