Sztuczna inteligencja w prognozowaniu burz

24 sierpień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Naukowcy wykorzystali model głębokiego uczenia się w celu określenia konkretnych cech burzy

W Monthly Weather Review zostały opublikowane nowe badania wskazujące na to, że technologia uczenia maszynowego wykorzystywana w rozpoznawaniu twarzy mogłaby przewidywać ekstremalną pogodę. Nowa metoda stworzona przez naukowców będzie mogła pomóc przewidzieć i przygotować się na gwałtowne burze.

Burze oraz towarzyszący im grad mogą mieć ogromny i niszczycielski wpływ na rolnictwo, mienie, a nawet dziką przyrodę. Anomalie pogodowe powodują straty na całym świecie liczone w milionach dolarów. Według bazy danych National Oceanic and Atmospheric Administration w 2018 r. doszło do 4600 dużych gradobić, a większość szkód zgłoszono w centralnej części Stanów Zjednoczonych.

Sztuczna inteligencja pomoże przewidywać pogodę
Jednak wielkość i dotkliwość gradobić jest często trudna do przewidzenia. Technologia sztucznej inteligencji Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych (NCAR) będzie mogła w pewnym stopniu przewidywać pogodę. Naukowcy wykorzystali model głębokiego uczenia się w celu określenia konkretnych cech burzy. Dzięki temu możliwe jest ustalenie czy wystąpią opady gradu oraz jakiej będą wielkości.

- Wiemy, że struktura burzy wpływa na rodzaj opadów.”, powiedział David John Gagne, naukowiec z NCAR. –  Na przykład superkomórka burzowa ma większe szanse na wywołanie gradu, niż linia szkwału. Większość metod prognozowania po prostu sprawdza niewielki wycinek burzy i nie bierze pod uwagę szerszej struktury.

W odpowiedzi na te potrzeby, naukowcy z NCAR zaprezentowali oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji, które w połączeniu z danymi o temperaturze, ciśnieniu oraz prędkości i kierunku wiatru, są w stanie rozpoznać rodzaj nadchodzących opadów.

Udowodniono faktyczną skuteczność modelu, jednak należy pamiętać o jego wielu ograniczeniach, w tym o tym, że symulowane burze znacznie różnią się od rzeczywistych. Niezależnie od tego, zespół twierdzi, że ich wynalazek może wkrótce przejść do użytku operacyjnego, potencjalnie zastępując złożone przewidywania matematyczne.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…