To nie grad! Purchawica olbrzymia zadziwia wielkością

07 sierpień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Na pierwszy rzut oka grzyby wyglądaja jak piłki Fot. A. Sieńko /Lasy Państwowe

Wyspy jednego z największych grzybów na świecie purchawicy olbrzymiej, zaobserwowano na łące w pobliżu uroczyska Sosnowo leśnictwa Bargłów w białostockim Nadleśnictwie Augustów. Młode osobniki tego grzyba są jadalne.

Czacznica olbrzymia, nazywana również kulicą kurzawkowatą lub purchawką olbrzymią, niezbyt często występuje gromadnie. Do 2014 r. grzyb ten był objęty ochroną ścisłą. Czacznica upodobała sobie szczególnie polany leśne, łąki, pastwiska, parki i ogrody. Rośnie na żyznych i wilgotnych glebach od lipca do września.

Owocniki charakteryzują się pokaźnym rozmiarem od 10 do 60 cm średnicy, obwodzie do 135 cm, a czasem więcej, oraz nieregularnie kulistym, lekko spłaszczonym kształtem. Jeden z największych znanych owocników czasznicy został znaleziony w 1955 r. w północnych Czechach. Miał wysokość 46 cm, obwód sięgał 212 cm, a waga wynosiła aż 20,8 kg. Po raz pierwszy czasznicę olbrzymią – w 1786 r.  – opisał niemiecki naturalista August Batsch.

 

Kiedy młode purchawice są jadalne?
Młode osobniki tego grzyba są jadalne. Młode okazy są białe i pokryte mączystym nalotem, to wtedy można je jeść. Z czasem jednak ciemnieją i przybierają barwę oliwkowo-brązową, jednocześnie przestając nadawać się do spożycia.

Największe zainteresowanie budzą rozmiary grzyba. Na pierwszy rzut oka wygląda, to tak jakby na łące zostały rozrzucone, różnego rozmiaru piłki.  Leśnicy apelują o nie niszczenie osobliwości przyrodniczej, jaką jest purchawica olbrzymia.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…