Niebezpieczne dla zdrowia naczynia z bambusa i melaminy

01 marzec 2021
(0 Głosów)
Autor 
Formaldehyd wydziela się w naczyniach bambusowych

W przypadku stosowania melaminowych naczyń stołowych, w których przetwarza się włókna bambusa i/lub kukurydzy istnieje ryzyko, że zbyt dużo formaldehydu znajdzie się w jedzeniu lub napoju.

 

Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA) informuje importerów i dostwców, że muszą natychmiast wycofać te produkty z rynku.Urząd podejmie działania egzekucyjne, jeżeli produkty te będą oferowane w Holandii.

Ponadto Holenderskie Centrum Żywienia  zaleca rezygnację z używania zastaw stołowych wykonanych w 100% z melaminy do gorących potraw i napojów dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat.

Badania eksploracyjne

Zastawa stołowa z melaminy bambusowej zyskuje na popularności ze względu na jej rzekomą trwałość. Chociaż jest sprzedawany jako „bambus”, materiały te są wykonane z tworzywa sztucznego melaminowego z dodatkiem włókien bambusowych. Ponadto uwalniają substancje, takie jak formaldehyd i melamina, które są szkodliwe dla zdrowia, jeśli są zbyt wysokie.

W oparciu o sygnały z UE, NVWA przeprowadziło własne badanie eksploracyjne dotyczące zastawy stołowej z melaminy i włókien bambusowych. Dotyczyło to twardej, odpornej na ścieranie, plastikowej zastawy stołowej, którą można ponownie wykorzystać. Kubki, miski i kubki zostały pobrane i zbadane. Okazało się, że w wielu artykułach doszło do znaczących naruszeń tzw. Limitu migracji formaldehydu. Oznacza to, że podczas korzystania z usługi, w jedzeniu lub napojach uwalnia się zbyt dużo formaldehydu.

 

Ocena ryzyka

Następnie zapytano Biuro Oceny i Badań Ryzyka (BuRO) NVWA, jakie jest ryzyko związane z używaniem tego typu powszechnie używanej zastawy stołowej. BuRO zbadał, z jakiego poziomu uwalniania formaldehydu wiąże się zagrożenie dla zdrowia. Zbadano także, czy oczekuje się, że uwolnienie formaldehydu z produktów badania eksploracyjnego będzie miało skutki zdrowotne. Okazało się, że w obecności bambusa w badanych naczyniach wydzielanie formaldehydu było większe; dlatego też nie można wykluczyć wpływu formaldehydu na zdrowie w żywności i napojach.

Zbyt duże spożycie formaldehydu może prowadzić do podrażnienia żołądka i wrzodów. Opierając się na ocenie ryzyka, BuRO zaleca, aby nie używać (już) żadnych plastikowych naczyń, w których użyto włókien bambusa i / lub kukurydzy. Takie produkty również powinny zostać wykluczone z rynkuBuRO zwraca również uwagę, że włókna bambusa i kukurydzy jako dodatek do plastikowych zastaw stołowych nie zostały ocenione przez organ ds. Bezpieczeństwa żywności UE (EFSA); Dlatego nie można zagwarantować bezpieczeństwa. Dlatego dodawanie włókien bambusa i kukurydzy do artykułów konsumpcyjnych z tworzyw sztucznych, takich jak naczynia, jest niedozwolone.

 

Zdejmij rynek

Z krajów Beneluksu wysłano pismo do importerów i dostawców tych artykułów, w którym polecono im natychmiastowe wycofanie z rynku plastikowych naczyń bambusowo-melaminowych. 3 kraje Beneluksu ogłaszają również w piśmie, że od teraz obowiązywać będzie zakaz stosowania niedozwolonych dodatków (bambusa) do artykułów konsumpcyjnych z tworzyw sztucznych.

Konsumenci, którzy nadal znajdują takie produkty na rynku holenderskim, mogą zgłosić to NVWA. NVWA podejmie działania egzekucyjne, jeśli takie produkty będą oferowane w Holandii.

Czytaj także >> Kasza na zdrowie. To zastrzyk energii na dzień dobry! 

Małe dzieci

Na podstawie oceny ryzyka NVWA zaleca Ministrowi Opieki Medycznej i Sportu obniżenie obecnego tak zwanego limitu migracji specyficznej (SML) dla formaldehydu (15 mg na kg) dla zastawy stołowej z tworzyw sztucznych melaminowych (z włóknami bambusowymi lub bez). Obecnie zapewnia niewystarczającą ochronę dla dzieci ze względu na ich mniejszą masę ciała. Konsumenci i użytkownicy tego typu usług również muszą być aktywnie informowani o tych zagrożeniach (zwłaszcza w przypadku niemowląt i dzieci).

Do czasu obniżenia standardu Centrum Żywienia odradza używanie zastaw stołowych wykonanych w 100% z melaminy (a więc bez dodatków bambusa i / lub kukurydzy) do gorących potraw i napojów dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat.

 

 

 

Żródło: nnwa.nl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…